17 формули за успешно писане /част първа/

Когато стане дума за прилагане на различни техники в дадена област, експертите обичат да пишат дъъъълги статии от сорта на „Пет съвета за икономично лепене на фаянсови плочки“ или „Как да настроим своя приемник за Цифровизацията“. Подобни текстове всъщност са много полезни за масовия потребител по няколко причини. Първо, защото показват мнение на специалист в дадената област и то мнение, което обикновено струва пари. Разбира се, никой няма да даде безплатно най-доброто си ноу ха, но не може да се отрече, че текстовете, разкриващи тайните зад един успешен продукт са масово търсени от потребителите. Друга „тежест“ на подобен тип съдържание е вече за самите автори, които под благовидния предлог, че разкриват завесата, всъщност усилено рекламират своя бранд. Затова, когато прочетете отново заглавието „17 формули за успешно писане“, бъдете сигурни, че ще става дума за копирайтърски прийоми в създаването на контент. И да, авторът ще се опита да демонстрира знания и умения по темата. И така, ето най -разпространените техники, които могат да превърнат вашето съдържание в успех. То ще бъде харесвано от клиентите и ухажвано от търсачките.
#1. Класическата формула ВИЖД (Внимание – Интерес – Желание – Действие)
Ако сте копирайтър в истинския смисъл на думата, то няма как да не сте използвали най-известната контент конструкция за привличане чрез рекламно съдържание. Тя е прилагана от Лео Бърнет и Дейвид Огилви, а в наше време я пропагандират имена като Дрейтън Бърд, Робърт Блай, Стефани Хай и Сали Озмънд, Денис Каплунов, Сергей Трубадур… Всъщност техниката В-И-Ж-Д е толкова популярна в комерсиалното писане, колкото и рифовете на Smoke on The Water сред начинаещите китаристи. Защо е успешна ли? Много просто – тя акцентира на подсъзнанието на реципиента. Лесна е, удобна и с проверена ефективност, а това ме кара да се наредя в дългия списък на нейните фенове.
#2. Бърза и елементарна формула, която обаче ще помогне много на съдържанието ви. Задайте си следните въпроси:
– Какво сме приготвили за потребителите?
– Какво ще направи то за потребителите?
– Кои сме ние?
– Какво се очаква от потребителите?
Просто и ясно, нали? Ако контентът ви е фокусиран върху отговорите на горните питания, бъдете сигурни, че ще бъде интересен, релевантен и успешен.
#3. Г – И – Р или Герой, История и Решение
Ако пишете за продукт или услуга и не използвате силата на историите, имам новина за вас – вие сте слаб копирайтър. И веднага ще дам пример са най-продавания продукт от директният маркетинг. Досещате ли се кой е той? Разбира се – Космодиск. Десетките истории на потребители, подобрили своето житие посредством няколкото парчета пластмаса на гърба имат такова въздействие, че Студио Модерна (любимци на Иво Илиев) бележат постоянен интерес към продукта вече близо десетина години. И така, какво всъщност е Г – И – Р
* Герой – основният персонаж в съдържанието. Може да бъдете самият вие, някоя „звезда“ или обикновен потребител
* История – разказ за това, как Героят попада в затруднение, „познато“ на мнозина
* Решение – Героят е преминал през изпитанието с помощта на продукта Х
#4. Тази формула е вариация на номер 3 и най-общо може да се опише с думите Проблем – Утежняване – Решаване
Конкретно, ако трябва да рекламирате козметичен или лекарствен продукт, както и специфична услуга, това е много добър метод за убедително съдържание. Ето бърз разбор на основните моменти:
* Проблем. Започнете направо с неприятния момент. Още в първото изречение. Предполага се, че потребителите биха разбрали за какво става дума още с произнасянето на термина, характеризиращ ситуацията.
* Утежняване. Не е достатъчно проблемът да бъде назоват, той трябва да бъде детайлно описан. Можете да наречете този момент „бъркане с пръст в раната“. Не пропускайте да натъртите колко сериозен може да се окаже казусът и какви последици може да донесе задълбочаването му у отлагането на решението.
* Решаване. Разбира се, че продуктът Х е единственото възможно решение, той е онзи deus ex machine, който ОКОНЧАТЕЛНО ще превърне проблема в неприятен спомен.
Тази техника е подходяща за по-особени ситуации, не се опитвайте да я прилагате масово в своето съдържание.
#5. Техниката е предложена от копирайтъра Боб Стърлинг и е дъъълга, дълга…. Обаче ако отделите време да я прочетете и осмислите внимателно, ще откриете веднага нейните безспорни достойнства.
Тя е разделена от нейния създател на няколко части за по-лесно възприемане. Ние ще се придържаме стриктно към това и започваме с :
* Предпоставка Едно: Трябва да имате качествен продукт
* Предпоставка Две: Създайте и използвайте оптималния потребителски профил
* Предпоставка Три: Филтрирайте основните ползи за потребителя и за вас
* Стъпка Едно: Проучете предварително всичко: пазара, потребителите, продукта
* Стъпка Две: Преди да започнете, отделете няколко мига за съсредоточаване
* Стъпка Три: Направете предварителен списък с най-важните характеристики на своя продукт
* Стъпка Четири: Направете списък с ползите за потребителя
* Стъпка Пет: Създайте неустоимото предложение
* Стъпка Шест: Дайте гаранции за качествата на продукта
* Стъпка Седем: Започнете с мощно, грабващо вниманието заглавие
* Стъпка Осем: Помислете как визуално да отделите ключовите думи
* Стъпка Девет: Графиките и изображенията да бъдат в „правилен“ размер
* Стъпка Десет: Впечатляващ първи абзац, наситен с ключови думи
* Стъпка Единайсет: Премахнете съмненията с предварително описване на ползите
* Стъпка Дванайсет: Подзаглавията трябва да бъдат не по-малко провокативни
* Стъпка Тринайсет: Провокирайте потребителския страх
* Стъпка Четиринайсет: Успокойте потребителския страх
* Стъпка Петнайсет: Създайте у потребителите доверието, че можете да решите проблемите им ефективно
* Стъпка Шестнайсет: Обобщете предимствата и ползите от продукта си в контента
* Стъпка Седемнайсет: Не пропускайте да говорите за цената и доставката на продукта
* Стъпка Осемнайсет (и моя любима): Никога не пропускайте своя Call To Action
* Стъпка Деветнайсет: Улеснете максимално чрез контента възможността за поръчка
* Стъпка Двайсет: Избягвайте линкове, „извеждащи“ извън сайта
* Финал: Внимателно прочетете всичко – описанието, ползите, Call To Action, поръчката. След това станете и известно време не мислете за текста. После седнете и коригирайте.
Това е на пръв поглед много сложна формула, но всъщност тя съдържа абсолютно всичко, което прави един копирайтър. Ако сега започвате своята кариера в рекламното писане, това е вашият гайд.
#6. Техниката ИРОД (Информиране – Разбиране – Обсъждане – Действие)
Името съвпада с библейския герой, но за разлика от него, този прийом ще ви помогне в привличането на вниманието. Основните му компоненти са сходни с някои от предишните формули, но важното е да обърнем внимание на Разбирането. Може би по-точната дума тук е Съпричастност или Вникване в казуса на потребителя. Това от една страна гради доверие към продукта, а от друга ви отличава от конкуренцията. Не забравяйте обаче, че вие създавате конкретната история и вие трябва да я режисирате до нейния успешен край.
#7. Формула за мейл кампании
След малко ще последва абревиатурата на тази техника, но нека преди това да отбележим специално, че става дума за писане на т.нар. sales letters или мейли, които се опитват да презентират продукт. Внимание – Интерес – Описание – Убеждаване – Доказателство – Заключение. Ако спазвате всички тези съставки, кампаниите ви ще бъдат много по- успешни
/ край на първа част/

Полезно четиво, наистина. Очаквам втората част.
Не е открита топлата вода, говорени са тези неща, но са добре систематизирани.
Полезни са наистина.
[…] 17 формули за успешно писане /част първа/ | SocialEvo […]