2012 – Нагласи в онлайн маркетинга
Само преди ден един от големите блогове, посветен на интернет и маркетинга в социалните медии, публикува изследване за основните нагласи сред маркетинг специалистите. В проучването са се включили 3800 представители на бранша и тъй като обхваща хора от различни държави и континенти, можем да приемем, че до голяма степен то отразява посоката, в която ще се развива браншът през следващата година.
И преди да представя обобщените данни, искам да кажа, че основният въпрос, който вълнува онлайн маркетинг специалистите, е “Как да проверим каква е възвращаемостта на инвестициите ни в социалните медии?“.
А ето и обобщената информация от проучването:
- Социалният маркетинг е важен: Над 83% от запитаните отговарят, че присъствието на техния бранд в социалните мрежи е важно.
- Таргетирането и измеримостта са нещата, върху които хората от бранша искат да имат контрол.
- Над 76% от запитаните отговарят, че планират инвестиции във видео маркетинг и представяне в YouTube.
- Браншът иска да знае повече за Google+: Над 40% от запитаните отговарят, че присъстват в социалната мрежа на Google; 70%, че искат да научат повече подробности за нея; 67% предвиждат увеличено присъствие в нея.
- Топ 3 причини за присъствие в социалните медии: По-добро представяне на бранда (85% от запитаните); увеличаване на трафика към сайт (69%); проучване на настроенията към бранда (65%).
- Топ 5 социални медии и услуги: Facebook, Twitteer, LinkedIn, блогове и YouTube.
- Социалните медии все още изискват много време: Присъствието в социалните медии коства средно по над 6 часа седмично (59% от запитаните), а на 33% коства повече от 11 часа.
- Компаниите не наемат външни агенции за своето присъствие в социалните мрежи: Само 30% от запитаните са изнесли някаква част от комуникацията си в социалните мрежи към външни компании.
Тук ще отбележа един факт, който ми направи много силно впечатление. Явно моделът с груповото пазаруване и през тази година ще отбелязва сериозен спад. Проучването показва, че над 70% от представителите на бранша не предвиждат инвестиции в този тип сделки. И макар това да отразява настроенията в бранша, най-вероятно скоро ще сме свидетели на промяна в този модел и миграцията от генериране на нови потребители към създаване на лоялни потребители.
Пълните данни на това изследване може да намерите в сайта Social Media Examiner, като данните в него са доста пълни и изчерпателни.
Снимка: StockPodium