Борис Луканов: клиентите на уеб бизнеса имат вопиюща нужда от обучение
Разкажи с какво се знимаваш?
Започнах като журналист, някъде от 2001 г. съм в сферата на ПР, Реклама, Маркетинг, от тях последните 3-4 – по-активно се занимавам с интернет маркетинг и Web 2.0 комуникации. От 2007 г. се изживявам малко и като блогър, основният ми блог е Boris Domain. Напоследък извършвам също и обучение и консултации чрез Marketing Creative Lab Consult. Освен съвременните маркетингови комуникации силно ме вълнуват проблемите, свързани със свободата и неутралността на интернет, отживялата система на авторското право и нуждата от промяната й, новите политически идеи и икономически концепции, зелените алтернативи в обществото ни… Иначе в момента съм изпълнителен директор на Камарата за визуална комуникация.
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
Искрено ви поздравявам за амбицията, ентусиазма и усилията, които сте вложили и продължавате да влагате в такъв стойностен проект като Socialevo. Знам колко работа трябва за реализацията и поддържането на такива сайтове-медии и вие се справяте отлично. В кръга на шегата, ако аз трябваше да го създам и развия, щеше да изглежда почти по същия начин, както сега.
Пожелавам ви да не спирате да се развивате, да завоювате все повече авторитет и постепенно да се превърнете в най-сериозната българска уеб медия в бранша ни. И очаквам все повече информационни и най-вече аналитични материали за ситуацията и в България, за проблемите и актуалните въпроси, свързани с развитието на родния дигитален маркетинг, технологиите и онлайн комуникацията у нас.
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Вероятно поради пофесионална деформация, по принцип гледах малко резервирано към успеха на подобен тип сайтове, понеже предполагах, че повечето потенциални потребители предпочитат да следят информацията в дадената ниша на английски, от големите медии и информационни източници. Оказа се обаче, че не малка част от хората с интерес в бранша (които не са в „early innovators” групата) потребяват с удоволствие преведеното и редактирано съдържание на български. Освен това в коментарите под статиите се получават доста интересни дискусии с поглед и към нашата действителност.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Ако се има предвид, че повечето от social media кампаниите у нас се реализират де факто с никакви или с почти никакви средства, предимно „на мускули”, справя се не лошо… Но истината е, че все още сме твърде далеч от водещите примери в тази насока, за които четем почти всеки ден в Mashable или в Social Evo…
И все пак тази година като че ли се забелязва някакво по-сериозно раздвижване и видима тенденция да се премине от фазата на хаотичните експерименти към професионален подход на базата на предварително изградена комуникационна стратегия, част от цялостен маркетингов микс. Въпреки че темповете, с които се развива тази тенденция, не ме удовлетворяват, мисля, че през следващата година тя ще е сред открояващите се.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
Ако не съществуваха социалните мрежи, нямаше да познавам стотици хора, които сега се гордея, че познавам, нямаше да имам и наполовината приятели и добри познати, колкото имам сега… Нямаше да знам толкова ценни неща, нямаше да съм запознат с толкова интересни факти, нямаше да научавам своевременно най-важните за мен новини…, дори със сигурност нямаше да срещна толкова интересни и привлекателни жени в живота си…:-) Невероятно средство за комуникация…
Що се отнася до бизнеса, няма защо да доказвам изключителната им значимост като незаменим маркетингов инструмент, особено в последните години. Всички знаем, че за съжаление нещата в България се случват поне с 3-4 години закъснение. Но няма съмнение, че в съвсем близко бъдеще бюджетите, отделяни за кампании в и чрез социалните мрежи, ще нараснат значително у нас.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
По-големите компании, било то поради консерватизма си, инерцията, било то поради некомпетентността и нежеланието на техните маркетинг мениджъри да опознаят съвременните тенденции в професията си, все още не желаят да влагат по-солидни бюджети в интернет кампании. Свикнали да работят с традиционните медии, дори когато правят нещо онлайн, те се опитват да прилагат същия закостенял бизнес модел и там, което е концептуална грешка.
Да, клиентите на уеб бизнеса имат вопиюща нужда от обучение в сферата на съвременните дигитални технологии и маркетнигови инструменти и уеб бизнесът е длъжен да им го осигури. Колкото по-скоро, толкова по-добре и за двете страни. Как? Като положителна тенденция напоследък отчитам нарасналия брой професионално организирани и на високо ниво откъм лектори конференции и семинари в сферата на дигиталния бизнес, интернет маркетинга и социалните медии. Това е един от начините.
Къде виждаш българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
За съжаление не толкова далеч напред, колко би ми се искало… бавно, трудно, с големи усилия и напрежение се случват нещата у нас… Поради това очакваният и предвиждан от мнозина в България бум на онлайн рекламата и дигиталния маркетинг като цяло, мисля, че няма да дойде и тогава. (Ако говорим в цифри и проценти, под „бум” разбирам дела на бюджетите, отделяни за онлайн маркетинг да се изкачи на 2-ро място, след този, отделян за кампании в телевизията). Но пък тази реалност може само да ни мотивира да влагаме още повече енергия това да се случи, ако не след 2, поне след 3-4 години. (Прогноза на един умерен оптимист).
Края на годината е, как мина тя за теб и какво очакваш от новата?
Няма да съм особено оригинален, ако кажа, че за 2012 г. очаквам малко по-отчетлив ръст на инвестициите в сферата на уеб рекламата и дигиталния бизнес, като дисплей рекламата ще си остане водеща, но ще бъде обогатена от навлизането на новите поколения банери и rich media формати; ще се насочат повече средства и към по-атрактивни маркетингови кампании в социалните мрежи, ще се обърне някакво внимание и на мобилния маркетинг и различните гейминг апликации с маркетингова цел. Надявам се да видя и повече креативност – и по отношение дизайна и уеб разработките, и в самите маркетингови стратегии.
И още нещо важно – през 2012 г. все повече маркетолози ще започнат да осъзнават, че имат нужда и от технически познания в областта на интернет, все повече ПР и рекламни експерти ще разберат, че им е необходимо и определено ниво на дигитална компетентност, и съответно, не малка част от IT специалистите, уеб девелопърите и интернет консултантите ще стигнат до извода, че за да са конкурентноспособни на пазара, задължително трябва да се образоват и в сферата на интегрираните маркетингови комуникации. Тези, арактерни в световен мащаб процеси на конвергенция на хоризинтално и на вертикално ниво по отношение уеб бизнеса постепенно ще започнат да се усещат и в България…
Що се отнася в личен план, не съм особено удовлетворен от себе си, усещам някакъв застой в развитието ми и искрено си пожелавам да успея да променя това през 2012 г.
Визитка:
Борис Луканов е завършил „Реклама и Връзки с обществеността” в СУ „Св. Климент Охридски” и „История и География” във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”. Има специализации в сферата на маркетинга, рекламата, ПР, комуникационния дизайн, журналистиката, политическата комуникация към IPRA Лондон, ISIA Флоренция, Institute for democracy in Eastern Europe, Центъра за развитие на медиите, Фондация „Достъп до информация” и др. С над 10-годишен опит като журналист, сред учредителите на Асоциацията на разследващите журналисти в България, близък е до проекта „Balkanleaks”.
Работил е като ПР и рекламен консултант в проекти към USAID, ЕU, министерства и общински администрации, граждански сдружения, браншови асоциации и политически организации, както и в сферата на частния бизнес. Бил е лектор по Публични комуникации към Пакта за стабилност в Югоизточна Европа. Заемал е мениджърски позиции в агенции за реклама, връзки с обществеността и криейтив, сред които „Интелдей Солушънс”, „Лагос Дизайн”, „ИДЕА Интернешънъл”.
Снимка: Стамен Стаменов
Много е прав господин Луканов,но не само бизнеса им нужда от обучение
В България думата Интернет тепърва навлиза
А маститите бизнес компании не им се дават много пари За уеб девелопмент
Плюс че пазара е свит и малък
Казвам това от лично наблюдение
Плюс смело мога да твърдя,че дори и в интернет де наблюдава Монополизъм специално за Българския пазар,но това си е мое лично мнение и наблюдение за последните 3-4 години
Много от медиите и социалните мрежи се развиват с нулев Бюджет.
Как друго яче при положение,че има не повече от 1.5млн интернет потребители,но това е друга тема
+1.
И аз мисля по същия начин и затова реших да правя обучение за начинаещи за Интернет Маркетинг, Социални мрежи и нови технологии.
Интереса е голям – явно наистина има глад за такова обучение.
http://marianajuliette.com/BG