Fearsquare – foursquare със статистика за престъпленията
Обикновено не си даваме сметка, че не извличаме максимална полза от информацията, с която разполагаме и която създаваме. Най-малкото, което пропускаме, е да погледнем под друг ъгъл на света около себе си. Точно това се опитва да промени едно интересно приложение – Fearsquare, – по идея на Lincoln Social Computing Research Centre.
Fearsquare всъщност е интересен начин да се визуализира информацията за престъпленията във Великобритания, събрана от полицията. Уеб приложението съпоставя данните за извършени престъпления в рамките на последния месец с последните 10 ваши чекирания във foursquare. Резултатът? Виждате доколко местата, които посещавате, са привлекателни за крадците например. Така лесно можете да си направите изводите дали е добра идея отново да посещавате онзи парк или пък ресторант вечер.
Ето какво дава Fearsquare за моите чекирания. Тъй като разполага с информация само за Великобритания, Южният парк, Борисовата градина и Паметникът на Съветската армия изглеждат съвсем спокойни местенца.
Когато чуем по новините, че в определен район е било извършено престъпление, това има моментен ефект върху нас. Когато обаче свържем информация, при това прясна, за престъпления, извършени в близост до районите, които посещаваме често, с ежедневието си, ефектът е различен. Точно това се опитват да преценят Lincoln Social Computing Research Centre с изследването, в което могат да се включат всички. На база отговорите на кратки въпросници след всяко посещение на Fearsquare учените ще изследват дали и доколко поведението на хората се променя от информацията за престъпността, представена по толкова удобен начин.
Fearsquare съдържа и статистика. Там можете да видите 25-те най-опасни района например с обектите около тях. Те също така генерират и списък с най-безстрашните потребители на foursquare. Списъкът с 50 човека, решили да използват услугите на Fearsquare, е генериран на база брой техни чекирания в районите, в които са били извършени различни престъпления. Засега Fearsquare разполага с информация единствено за престъпността във Великобритания, но е възможно да приюти такава и за други страни по света, с което ще се превърне в още по-полезен инструмент.
Когато прочетох за Fearsquare в The Next Web, веднага се сетих за идеята на Боян да свърже своя проект Lipsva.com с foursquare. Потребителите се съгласяват да свържат своя профил във foursquare с Lipsva.com. Така, когато изчезне човек в определен район, всички, които са се чекирали там по времето, когато е бил обявен за изчезнал, получават съобщение с информация за него. По този начин се увеличава шансът някой да си спомни нещо важно, което да помогне в търсенето.
Спомням си и за друго уеб приложение. То свързва foursquare с информация от инспекции за хигиената в заведенията, както и за случаите на хранителни натравяния. Ако заведението, в което се чекирате през foursquare, е било санкционирано за занижена хигиена и други негови клиенти са пострадали от това, ще получите съобщение на мобилния си телефон.
Да, foursquare може да бъде наистина полезен инструмент.