Има слухове, че Twitter ще спрат клиента си за OSX
Из Twitter и блоговете се завъртя ето това съобщение на MG Siegler, VC и колумнист в TechCrunch:
Word is that Twitter made the call today: Twitter for Mac is done. They won’t kill it outright, but no further updates. Goodbye, old friend.
— MG Siegler (@parislemon) September 6, 2012
Все още няма официално потвърждение от страна на Twitter, но ако слухът прерасне в реалност, това означава, че вероятно скоро ще трябва да търся заместник на любимия си клиент за Twitter. Защото през последните няколко години именно Twitter (преди Tweetie) for Mac е настолният ми клиент. Последният му ъпдейт е от миналата година, но е изключително прост и лесен за работа, заради което и го обичам. Да, спря да се развива особено след придобиването на оригинала, Tweetie, от Twitter през 2010 г.
Интересно е и друго нещо, което направи впечатление. Twitter стана почти неизменна част от OSX с Mountain Lion. Добавянето на всички профили в социалната мрежа става много лесно в контролния панел на операционната система. И ако някой те спомене например, разбираш за това от малко прозорче и лентата с известяванията. Когато щракнеш върху съобщението обаче, се зарежда не официалният клиент за OSX, а браузърът, който те отвежда на twitter.com/mentions. Дам, забрави да управляваш два профила едновременно през браузъра. А Twitter for Mac се справя перфектно с тази задача.
Какво се случва всъщност? Първо Twitter ограничават разработчиците в писането на приложения, които копират по функции вече съществуващите официални приложения на Twitter. След това убиват Twitter for Mac. Накрая остава само TweetDeck, друга тяхна покупка от недалечното минало, с уеб, десктоп (OSX и Windows) и мобилна версия (iOS и Android). Остава, разбира се, и twitter.com. Сигурно заради това Джон Грубър отбелязва, че те просто искат да използваме сайта им, когато сме седнали пред компютрите си.
Ще разберем каква ще е съдбата на Twitter за OSX скоро.
Преди време настоящият официален клиенти на Twitter за OSX, а и за iOS беше Tweetie. Той си имаше цена – $19.95 за десктоп версията и $2.99 за iOS, поне по спомен на Wikipedia. Беше наистина чаровно приложение и хората го обичаха. Ако не се лъжа, под iOS например то беше първото приложение, което презареждаше съдържание с издърпване надолу – нещо, което днес могат Facebook, foursquare, Google+ за iOS и вероятно много други.