Kindle vs екзотични почивки до Карибите
Когато става дума за игри в социалните мрежи с цел промотиране на определен бранд, като че ли най-успешни се оказват конкурсите със снимки или пък тези с харесвания на страницата на съответния бранд, които носят възможност за спечелване на голяма награда, като например екскурзия в екзотична дестинация. До голяма степен това е разбираемо, защото съвпада с традиционно наложилите се ценности на българина, останали от едни предходни обществени строеве, а именно да се похвали на близки и познати, че е ходил в чужбина.
Поради това интернет игри с по-различна насоченост и награден фонд, като че ли по-трудно набират скорост и участници, но пък представляват интерес за всеки, който търси нетрадиционни форми на съревнование и изява.
Наскоро стартира една не толкова графична, колкото словесна надпревара в интернет пространството на тема „Най-дългата фантазия“ с цел да подкрепи старта на продуктите под бранда „Данон Fantasia“ (между другото заигравките на марката с фантазиите на потребителите започнаха още през февруари с фотоконкурса във facebook „Спри времето с Fantasia”, в който се състезаваха снимки на участниците, колажирани с предоставени от организатора пейзажи от известни и екзотични дестинации).
Концепцията на „Най-дългата фантазия“ е взаимствана от добре познатата стара офлайн игра със сгънат лист хартия, на който последователно пишат различни хора, като всеки участник вижда само последното изречение на участника преди него. Пренесена онлайн, играта изглежда по следния начин:
– 5 етапа, всеки с продължителност 4 дни;
– във всеки етап участниците имат право на 20 поста дневно, като всеки пост не може да надвишава 70 символа (половин tweet);
– всеки участник вижда само последния пост на участника преди него. За да отвори (да направи видим) нов пост в играта, трябва преди това да пусне собствения си пост;
И ето тук нещата стават с една идея по-сложни от офлайн играта с листа хартия, защото иначе няма как да се излъчи победител за съответния етап. А именно:
– Победител във всеки етап става този участник, който съумее последен да пусне пост, в който присъства най-споменаваното съществително за този етап.
Как на практика се случва това – скриптът на играта динамично обработва статистика за всички използвани думи и ги ранкира според честота на използване. В края на етапа администратор проверява кои са най-често използваните думи и ръчно активира като дума победител първото съществително в класацията, което обаче не трябва да е печелило в предишни етапи. Скриптът маркира с различен цвят въпросното съществително във всички постове и е много лесно да се проследи кой участник е споменал тази дума в последния си пост.
Подобен род игра предполага разнообразни тактики от страна на участниците – някои започват да играят за определена дума още от самото начало, други чакат до края на етапа, за да се ориентират с какви думи играят останалите и се активират минути преди финала, като се състезават с останалите по показател „време“ на публикуване на последния възможен пост.
В правилата, разбира се, са заложени ограничения за тези, които решат да чийтват – за да може да спечели награда, участникът трябва да има минимум 10 поста и да не използва една и съща дума повече от 2 пъти в рамките на един и същ пост, за да не бъде дисквалифициран. Освен това постовете трябва да са смислени и да продължават заложения текст в предишния пост, а не просто да бъдат изброени съществителни без никаква смислова връзка между тях.
Наградата във всеки 4-дневен етап е ваучер за книжарници „Хеликон“ на стойност 75 лева, а голямата награда – Kindle Touch wi-fi се тегли с томбола измежду всички участници, които имат минимум 10 поста в поне един от етапите.
Всъщност идеята зад играта е доста по-мащабна. След приключването на последния етап всички постове ще бъдат обработени по отношение на думите, използвани в тях, и с помощта на данните от регистрацията на участниците и точния час на публикуване на всеки пост ще бъдат обобщени резултатите, които да дадат отговор на следните въпроси:
– За какво най-често фантазират българите?
– За какво фантазират жените?
– За какво фантазират мъжете?
– Кога най-често фантазираме – сутрин, обед или вечер? На какви теми са преобладаващите фантазии в различните часове на деня?
Играта е изградена върху самостоятелна платформа, а не като приложение във facebook, защото така възможностите за брандиране и обработка на базата данни са по-големи. Въпреки това социалните мрежи не могат да бъдат пренебрегнати и е включено share-ване към facebook и twitter, както и facebook login.
Интересно е как може да бъде доразвита платформата след приключване на фазите с наградите – дали да се превърне в платформа за романтични съобщения, предвид интеграцията на постовете с големите социални мрежи, или пък в състезателна платформа на отборен принцип… Само времето ще покаже.
Какво мислите за играта на „Данон Fantasia“ – вие участвате ли в нея? Има ли други интересни онлайн игри, за които бихте искали да споделите на страниците на SocialEvo.net? Ще се радвам да чуя какво мислите. 🙂