Малко повечко за „анкор“ линковете
Всеки един самоуважаващ се маркетинг специалист трябва да разбира поне малко от търсачки и оптимизация на сайтове. Това е неизменна част от познанията не само на онлайн маркетинг специалистите, но и на всеки един, практикуващ маркетинг и реклама. В последните години SEO-то (Search Engine Optimization) се наложи все повече като основен похват за достигане на потенциални потребители. Така наречените „анкор“ текстове са от изключителна важност за оптимизацията на всеки един уеб сайт. Това са линкове, идващи от други страници или сайтове към нашия сайт, като представляват най-общо линкове, скрити зад ключови думи и фрази.
Интересно проучване, проведено от Conductor, хвърля светлина върху това за какво трябва да внимаваме, когато поставяме „анкор“ линкове и кои са важните характеристики. Според изследването на компанията най-предпочитани са „анкор“ линкове, съдържащи една, две или най-много три ключови думи – съответно 19%, 18% и 16%. Интересно е, че 14% от „анкор“ линковете съдържат повече от 8 ключови думи. Това се дължи на факта, че те представляват цели изрази, които се търсят от потребителите.
Проучването на Conductor показва също така, че близо 21% от „анкор“ линковете не струват. Един вид, че линковете са скрити с некачествени ключови думи като например „кликнете тук“, което е абсолютен пример за лош „анкор“ линк. За да бъде добър един подобен линк, той трябва да представлява смислена ключова дума или фраза. Пример: ако предлагате банани, то добри „анкор“ линкове биха били – магазин за банани, банани цени и прочие.
Скорошно проучване ,проведено от SEOMoz, показва, че „анкор“ линковете са най-предпочитани, тъй като те говорят най-много за релевантността на даден сайт. Така че когато генерирате линкове към сайта си, се стремете те да са „анкор“ и да са наистина смислени, а не просто линк зад дума или фраза.
Снимка: StockPodium