Мария Гергова – Най-смелата ми мечта е да изнесем опита, който сме натрупали извън България
Мария Гергова – Бизнесът си е бизнес, но бидейки в бизнеса трябва да отделяме време и да даваме нещо обратно на обществото, за да се развива то и да има бъдеще.
На международната конференция на IPRA, която се състоя на 6 Ноември в хотел Хилтън тази година решихме в края на деня да се видим с главната виновничка – организаторката Мария Гергова и да я попитаме как се чувства в края на събитието. Ето и какво ни каза самата тя.
Здравейте Мария, докато търсих информация за вас в интернет пространството открих статии и интервюта, които представят вашите постижения като дългогодишен експерт в сферата на комуникациите, но никъде не открих информация за това коя е Мария Гергова като човек и жена, затова ми се иска днес да дадем повече светлина на този аспект от вас. Разкажете ми как се чувствахте днес по време на събитието. Как мина деня ви?
Това е един много хубав въпрос, с който приятно ме изненадахте. Мислех, че ще си говорим за изключително сложни неща за бъдещето на PR индустрията и прочие. Отговаряйки на това как се чувствам ще се върна на вчерашните интервюта на Алистър Кембъл и това какво е щастието понеже мога да се асоциирам моето усещане с неговите думи. Щастието не е просто един момент. То е усещането за така наречения fulfillment. Търсихме най-точната дума за fulfillment на български и измислихме следното: вдъхновен и окрилен. Точно така се чувствам днес – окрилена, вдъхновена и щастлива. Тук е мястото да кажа, че не можеш да бъдеш окрилен и вдъхновен сам. Работя със страхотен екип, който кипи от енергия и ентусиазъм и прави всичко от сърце. Когато правиш всичко от сърце нещата се случват и стават красиви. Днес на събитието гледайки всеки един от гостите ни през цялото време си казвах вие сте страхотни – страхотна организация, страхотно съдържание страхотни лектори. Чувстваме се добре всички тук. Няма нищо по-хубаво от това.
Защо е ценно за вас това, което правите?
Доста обсъждахме това вътре в екипа. Ценното за нас е това, че можем да седнем, да вземем решение и да кажем ние искаме да дадем нещо на професията, да допринесем за това, което се случва в държавата и това е нашият скромен принос. Поканихме хора, които имат опит, врели и кипели в индустрията на комуникациите, които могат да кажат през своите очи какво предстои като промяна, да дадат някои съвети, защото ние в момента се люшкаме и се чудим накъде да тръгнем. Има протести, няма правителство, няма комуникация между двете страни. В днешно време няма нищо по-ценно от комуникацията. Хората трябва да си говорят. Може да има напрежение, но то няма да си отмине така. Трябва да има разговор, за да може да се види откъде извира причината. Нашето послание с това събитие е: Нека говорим повече. Нека има комуникация да има между различните аудитории.
Говорите много за комуникация между хора и организации. Разкажете ми нещо за жената Мария Гергова. Как комуникирате със самата себе си?
Обичам взаимоотношенията с хора. Може би и затова съм избрала тази професия. Щастлива съм, че имам прекрасна дъщеря, която следва донякъде моя път, но може би ще поеме своя път в по-модерната визуална и креативна комуникация. Имам чудесен партньор в живота и няма от какво да се оплаквам. Аз съм една щастлива жена.
Кои са жените, от които сте се учили да бъдете жена?
Първата мисъл, която ми хрумва не е жена. Човекът, който следвам и харесвам със цялото си сърце е Ричард Брансън, с когото дори успях да се видя на живо преди година и това беше една от поредните ми сбъднати мечти. Той твърди неща, в които аз самата много силно вярвам като например това, че най-важно е хората, с които работиш да са щастливи. Когато те са щастливи работата се случва. Когато те се мъчат и ти се мъчиш и семействата им се мъчат, което не е добре за никого. Когато се случи така, че някой не се чувства добре днес нека да си вземе ден отпуск или пък да работи от вкъщи или да работи от градината. Човек трябва да е там, където се чувства добре, чувства се вдъхновен и е в състояние да създава. Нещата се променят в днешно време. Не можем да заключим един човек от 9 до 6 и да кажем „ти ще работиш точно в този период“ . На човек може да му дойде гениалната идея в 6 и 15, когато е свършило работното време и точно затова трябва да имаме друг подход към хората – да се уважаваме, да си помагаме, да се чувстваме добре, за да създаваме добри неща заедно.
Вие сте много зает човек. Как балансирате професионалния и личния живот? Имате ли малки тайни или нещата просто ви се случват?
Преди години не можех да балансирам. Сега смея да твърдя, че мога. Успявам да изключа мислите. Правя йога, медитация. Опитвам се уикендите да избягам от града и да се срещам все по-често с планината, с гората и с красотата. Гледам да релаксирам и да си презаредя батериите.
Коя е най-смелата ви мечта?
Най-смелата ми мечта е да изнесем опита, който сме натрупали извън България. Обикаляйки света и срещайки колеги от цял свят моите наблюдения са, че сме на много високо ниво. Работихме заедно много години. В началото тръгнахме малко изостанали покрай промените, които се случиха в България, но ние с един много бърз бяг ги настигнахме и гледам, че нашето качество е много добро. Затова ми се иска целият наш екип, с който сме се събрали да имаме силата и вярата, че можем да правим нещата извън границите на България. Така или иначе в днешно време границите са нещо имагинерно. Комуникацията прескача всякакви граници.
Как успявате да материализирате нещата, за които мечтаете?
Аз твърдо вярвам в това човек да може да визуализира крайната цел. Всяко едно нещо, което съм постигнала съм си го визуализирала предварително. Преди време го правех съвсем несъзнателно. Сега работя върху това напълно съзнателно.
Имате ли кауза и каква е тя?
Моята кауза е да давам принос в обществото с всичко, което правя. Бизнесът си е бизнес, но бидейки в бизнеса трябва да отделяме време и да даваме нещо обратно на обществото, за да се развива то и да има бъдеще. Една от нашите каузи в момента е работата ни по фондация Бербатов за награди на успелите деца на България. Децата са бъдещето. Ако работим активно, за да осигурим едно добро бъдеще с едни подготвени лидери можем да бъдем спокойни, че в България няма да има повече протести.
Какви са творческите ви планове за следващата година?
Една от целите ни е както аз лично така и екипът ни да развият качества и умения за работа в дигиталните среди. Също така бихме искали да се усъвършенстваме в така наречения storytelling, защото това е изкуство и изисква целенасочени усилия да станеш добър в това, което правиш. Както казаха колегите днес преди време работата на PR специалиста беше да изпращаш пресинформация. Сега творим истории непрекъснато. За да бъдат забелязани и споделени трябва да можеш да докоснеш сърцето на някого. Това трябва наистина да го умееш, да го създадеш. Това да бъде твоят занаят. Тези истории пък имат нужда от визуализация. Имаме екипи от хора, които визуализират цялата история. Това са ни накратко плановете: да ставаме по-добри и да допринасяме всички останали наоколо ни да бъдат такива.
Можете да видите пълното интервю с Мария Гергова – Бенгтссон, управляващ директор на United Partners и ръководител на организационния комитет на конференцията IPRA 2013: