Сблъсъкът между личния живот и работата в социалните мрежи
Много от нас водят съвсем съзнателен живот и в социалните мрежи. Дори и когато сме на работа, споделяме снимки във Facebook, пускаме по някой коментар в Twitter, свързваме се с колега или приятел в Linkedin или от служебния компютър, или от мобилния си телефон. И колкото повече нараства значението на социалните мрежи в бизнеса и живота изобщо, толкова по-ясна е необходимостта от създаването на правила за поведението на служителите на компаниите.
С тази тема се занимава едно изследване на DLA Piper. А резултатите са доста интересни. Вероятно ти се е случвало да се разходиш по клавиатурата и да изпишеш в 140 символа недоволството си от последната бизнес среща. Или пък да се ядосаш виртуално на някой колега. Оказва се, че 14% от служителите, използващи социални мрежи, си позволяват да споделят нещо за работа – и хубаво, и лошо. Не малка част, почти 1/4, говорят за колегите си, а 28% качват снимки, направени по време на работа. Въпреки че се случва рядко, в социалните мрежи се споделя и конфиденциална информация (1% от анкетираните). А бизнес отношенията с колеги и бизнес партньори често прерастват в приятелства във Facebook или контакти в Linkedin – в 39% от случаите.
Да, профилите в социалните мрежи са си наши и ние сами решаваме какво да правим с тях. Но като имаме предвид до колко широка може да достигне дори само едно съобщение в Twitter, не е чудно, че то може да ни струва работата и да развихри скандал около компанията, в която работим. Вижте 12 примера за скандални уволнения в тази връзка.
Истината е, че компаниите лесно изостават от развитието на социалните мрежи. За контрол е трудно да говорим, тъй като динамиката е голяма, затова и обикновено мерките са реактивни – компаниите прибягват до дисциплинарни наказания. В дългосрочен план обаче това не е решение. И въпреки че много компании усещат нуждата от участие в социалните мрежи, най-вече за да са по-близко до своите клиенти, за да ги слушат и да подобряват съответно предложенията си, малка част от тях подготвя своите служители за сблъсъка между личния живот и работата в социалните мрежи. Идеята не е да се наложи контрол или да се прави постоянен мониторинг. Една от първите стъпки е служителите на компанията да преминат през обучение, в което да се засегнат основните точки по етиката на поведение, за да се избягват грешките.
Разгледай по-подробно доклада. Какво е твоето виждане по въпроса? Възможен ли е контролът и има ли смисъл от него?
Снимка: stockpodium
Източник: Social Business News