Twitter отвеждат борбата със спама в съда
Като всяка удобна и полезна платформа, която се използва от много хора, Twitter също привлича вниманието на спамърите. Всички онези съобщения, които не ни носят стойност, но създават излишен шум, разсейват и дразнят, което съвсем естествено се отразява на начина, по който възприемаме Twitter изобщо.
Освен мерките, които вземат редовно, Twitter решиха да се противопоставят на спамърите в съда. Те заведоха дело в Сан Франциско срещу петте най-агресивни инструмента, които реално улесняват разпространението на спам, защото са достъпни свободно и са лесни за ползване. Надеждата им е, че ако успеят да спрат тях, ще пресекат голяма част от спам потока. Освен това делото ще послужи за пример и ще предотврати евентуалната поява на други подобни инструменти.
Колегите от The Next Web публикуваха списък с тези инструменти:
- TweetAttacks
- TweetAdder
- TweetBuddy
Съдебният иск е насочен и към физически лица – James Lucero и Garland Harris, – обвинени в разпространението на софтуер за разпространението на спам в Twitter.
Както отбелязват The Next Web, TweetBuddy вече е свален офлайн.
Twitter са известни с това, че се адаптират бързо към нуждите и поведението на своите потребителите. Те не правят изключение и в случая със спама. Не се съсредоточават върху индивидуалните потребителите на социалната мрежа, които бълват спам, а върху инструментите, които позволяват разпространението му. Освен това с времето те приложиха на практика много мерки, които пасивно и активно ограничават възможностите за разпространението на нежеланите съобщения. „Follow spam“ е само един от примерите за спам в Twitter. Така се нарича добавянето на голям брой профили за следване, с което се привлича тяхното внимание. Много от последваните отговарят, като също започват да следват съответния профил. Още преди няколко години Twitter сложиха ограничение, заради което един профил не може да следва повече от 2000 други, освен ако поне толкова не са го добавили на свой ред.
Пожелаваме успех на Twitter и дано делото има ефект и ограничи спама. Поне малко.
Снимка: Socialevo