Twitter разтърси Япония с 6.8 по Рихтер
Както всички медии съобщиха на 14.03.2012г, земетресение с магнитуд 6,8 по Рихтер е регистрирано край североизточните брегове на Япония. За съжаление това е една много неприятна новина, но важното е, че няма жертви, а цифрата на земетресението е далеч от онази 9.0 по Рихтер, когато загинаха над 19,000 души в страната на изгряващото слънце. Това, което ми направи впечатление обаче, бе потокът, който се появи в Twitter секунди след случилото се. Само за няколко минути имаше актуална информация навсякъде. Хаштаговете #japan и #earthquake станаха най-горещите за деня. Но къде е смисълът на всичко това?
Всичко започна, след като в случаен „туит“ забелязах, че в Япония е регистрирано силно земетресение с магнитуд 6.8 по Рихтер. Веднага исках да получа повече информация и проверих горещите хаштагове като #japan и #earthquke. Като за начало, там можеше да се намери най-много информация за случващото се. Информацията варираше, тъй като едни казваха, че трусът е бил с магнитуд 6.1, други – 6.8, а трети дори – 6.9. Важното бе, че само за броени минути потребителите в Twitter имаха актуална информация. По-интересното, което забелязах, дойде от там, че всички туитове бяха на английски. Чак след около 10 минути след първите туитове се появиха такива на японски. Разбира се, английският е официален език в страната, но все пак феноменът си бе интересен.
Фрапиращото дойде само минута, след като бях заложил „стрийма“ по хаштаговете. Видях, че един потребител съобщи за възможност от тцунами между 0.5 и 1 метър по североизточния бряг на страната. Тази информация като че ли ожили всички и те масово започнаха да я „ре-туитват“. Тогава именно се появиха и повечето туитове на японски. Аз осъзнах, че хората получаваха много по-свежа и мигновена информация чрез микроблога. Не само тези извън Япония, но и тези, които се намират на територията на страната. Още веднъж видях силата на социалната мрежа. Казах си: това може да спаси хиляди, дори милиони животи. Информационият поток бива воден от хората, което го прави много по-свободен и бърз, отколкото ако той се управлява от телевизии, радио и друг тип медии.
Ще ми бъде интересно да чуя и вашето мнение по този въпрос.
Снимка: StockPodium