Успешното бизнес поведение в социалните мрежи
Факт е, че към социалните мрежи внимание насочи и бизнесът, защото това е най-лесният начин да скъсиш дистанцията с клиента. В социалните мрежи можеш не само да представяш своите продукти, но и да помагаш със съвети, да търсиш решения на заплетени случаи, да благодариш за предложения и т.н. Общо взето същите неща, които прави и редовият потребител.
Това, разбира се, далеч не е всичко и въпреки че няма рецепта за успеха, която да може да се приложи във всички случаи, много компании постигат наистина забележителни резултати, а причината е, че подхождат иновативно към аудитория, която познават и за която са интересни. И това, което правят, е:
- да слушат;
- да изненадват,
- да подкрепят сътрудничеството,
- да са на разположение 24 часа през денонощие, 7 дни в седмицата,
- да забавляват.
Dell например са един от редовните примери за това слушането. Преди време те нашумяха с поведението си в Twitter, където предлагаха на своите клиенти наистина атрактивни намаления. И бяха реализирали впечатляващи продажби. В същото време обаче откриха, че в Twitter могат не само да са активната страна, тази, която предлага, но и да са реактивната. По opt-in теорията те са винаги на разположение там, където са и клиентите им, за да са полезни. Специален екип следи и се включва в разговори, засягащи Dell, за да откриват проблемите и да ги разрешават бързо и чисто. Те предлагат не само експертни съвети, но и откриват и печелят най-силните свои поддръжници.
Друг интересен подход в социалните мрежи е личното внимание. Приятна илюстрация за това дават пържолените ресторанти Morton’s. Когато техен клиент (и известен консултант по маркетинг в социалните мрежи) се обръща към тях с шеговития туит “Кацам на Нюарк след два часа. Бихте ли ме посрещнали с един хубав бифтек?”, той едва ли е очаквал, че наистина ще го очакват на летището с една хубава пържола.
Вижте и останалите три примера за печелещо симпатии корпоративно поведение в социалните мрежи.
Инфографика: Voltier Digital
Източник: Scott Monty