WordPress vs. Joomla Рунд 2: WordPress отвръща на удара
Миналата седмица в статията WordPress vs. Joomla Рунд 1: Joomla в атака ви представихме кои са най-използваните и популярни CMS системи. Видяхме предимствата и недостатъците на Joomla, както и при какви случаи можете да я изполвате. И ако не сте припознали себе си в Joomla, можете смело да продължите да четете, за да се запознаете и с WordPress.
За WordPress
New York Times, CNN, Forbes и Reuters – няколко примера за сайтове, направени на WordPress. SocialEvo.net също ползва WordPress. Над 75 милиона сайта използват WordPress, което го прави най-предпочитания софтуер за блогъри.
Предимства на WordPress
- Множество автори: От самото начало при създаването на WordPress е предвидено, че е възможно в един акаунт да работят няколко автора – важна функционалност за всеки блог или сайт.
- Огромна плъгин библиотека: Множество разработчици създават хиляди плъгини за WordPress. Рядко ще срещнете нещо, което не може да се направи с инсталирането на един или два плъгина.
- User-Friendly: Интерфейсът наWordPress е лесен за работа и изключително интуитивен, като дори човек, който за първи път отваря подобна система, ще се справи с него! Избирате тема, добавяте плъгини и започвате да добавяте съдържание за секунди.
- SEO инструменти: С плъгини като All in One SEO не е необходимо да се тревожите за вашата оптимизация или да заплащате допълнително за такава.
- Лесна персонализация: Същесвуват хиляди WordPress теми, от които можете да избирате, а голяма част от тях са и безплатни.
- Гъвкавост: WordPress може да прави буквално всичко и може да се използва за различни проекти – онлайн магазин, сайт с видео, портфолио или корпоративен блог.
- Възможности за управление на съдържанието: WordPress е създаден с идеята да бъде платформа за блогъри.В последните години WordPress се превърна от блог в CMS система с огромна база от разширения, които да ви спестят въвеждане на информация.
Недостатъци на WordPress
- Сигурност: WordPress отскоро е обект на хакерски атаки. Самият софтуер има високо ниво на сигурност. Препоръчвам да поставите и допълнителни защити и да обновявате често до последна стабилна версия. Това ще ви гарантира спокойствие и сигурност на вашия проект.
- Несъвместимост с по-стари плъгини: Екипът на WordPress непрекъснато пуска нови ъпдейти с цел да се отсранят бъгове и да се повиши нивото на сигурност. За съжаление често тези ъпдейти са несъвместими с някои по-стари плъгини. Ако вашият уебсайт разчита на множество плъгини, внимавайте при ъпдейт. Имате два избора – или да смените плъгините, или да не обновявате сайта, което обаче ще рефлектира върху уязвимостта му към атаки.
Дали WordPress е вашето решение?
WordPress често е наричан ‘мини CMS’. Той не е толкова мощен и с толкова възможности като Joomla, но е достатъчно лесен за обикновения потребител – лесен интерфейс, създавате сайт с няколко клика и имате достъп до голям обем от плъгини. Използвайте WordPress, ако искате да създадете блог, малък сайт и дори електронен магазин.
Въпреки множеството възможности на CMS системите, понякога е добре да се пренасочите и да изберете професионално създаден и разработен специално за вас уебсайт. Ще се радвам да споделите своя опит и мнения относно вашия избор и коя система бихте използвали!
И защо
„Възможности за управление на съдържанието: WordPress е създадена с идеята да бъде платформа за блогъри.В последните години WordPress се превърна в от блог в CMS система с огромна база от разширения, които да ви спестят въвеждане на информация.“ е описано като недостатък като това е едно от най-големите му предимства??
Втора точка също е много спорна – Ако си „ъпгрейднете“ автомобила с по-нова модификация дали ще може да ползвате всички аксесоари от стария. Най-вероятно НЕ. Отделно повечето автори на плъгини почти незабавно създават нови версии, съвместими с последната версия на WP. Така че и от тази гледна точка WP е доста напред в сравнение с Джунглата. А за последната е редно да споменем, че читавите плъгини като цяло са платени.
Аз от зад напред ги подкарах, но относно сигурността мога смело да заявя, че знам за повече хакнати Джунгла сайтове, отколкото WP… и това при условие че последния се ползва в пъти повече. Така че като съотношение Джунглата е по-лесна за „отваряне“.