3 технологии, които променят коренно електронната търговия
През 2016 година продажбите на дребно достигнаха зашеметяващия оборот от 22.049 трилиона долара – с 6% повече от предходната година, сочат данните на eMarketer. Те предвиждат, че през 2020 година сумата ще достигне 27 трилиона долара.
8.7% (1.915 трилиона долара) от тях са осъществени по електронен път и увеличаването на този дял е постоянно. Според данни на Националния статистически институт, около 1/6 от българите между 16 и 74 години е купувало или поръчвало стоки или услуги по интернет за лични цели през 2016 г.
Този ръст прави електронната търговия все по-конкурентна. Нови компании, малки бизнеси и гигантски корпорации разчитат все повече на дигиталния пазар в унисон с нарастващите очаквания от страна на клиентите. За да спечелят предимство, електронните магазини трябва да се фокусират върху иновативни решения, които да ги доближат до нуждите на клиентите и да ги оптимизират.
Но в тресавището от нови и нови предложения, става все по-трудно да се оцени кои технологии в действителност си заслужават. Международната компания RTB House, която предоставя модернистични ретаргетинг технологии на най-големите търговски брандове в над 40 световни пазара анализира трите инструмента оказващи най-сериозно влияние върху онлайн продажбите днес.
#1 Чат ботове
Все по-лесното използване на социалните медии подобри и комуникацията с потребителите. Експертите сочат, че 2016-а е била годината на „търговията в диалог“ (conversational commerce), която използва различни чатове, или друг тип езикови интерфейси за моментална интеракция с хора, брандове или услуги.
Лесната и бърза връзка с клиентите значително подобрява процеса за взимане на решение за покупка. Проучване на Gartner сочи, че брандовете ще загубят около 15% потенциални приходи, ако не отговарят на запитванията и съобщенията в социалните мрежи. А според изследване на Bain & Company, поддържането на комуникация в социлните мрежи би могло да увеличи оборота от всеки един потребител с от 20 до 40%.
Messenger Chatbots е един от лидерите в тази област. При правилното им използване, взаимодействието с клиента се подобрява, изгражда се ангажираност към марката и се създава усещането за общуване с реален човек. Чрез компютърната програма може да се отговаря на много по-голям набор от въпроси от стандартнте FAQ, при това – използвайки контекста от натрупаната за всеки потребител информация за начина на доставка и индивидуални предпочитания.
Автоматизациите при Messenger Chatbots не просто увеличават удоволетвореността, но и моментално намаляват оперативните разходи за поддръжка на клиенти.
#2 Прогресивни уеб приложения
Екраните на мобилните се уголемяват толкова бързо, че в момента са водещата дигитална платформа – потребителите ползват таблетите и телефоните си през 2/3 от времето си, прекарано с дигитални технологии. Половината от това време заемат приложенията, твърди ComScore.
Увеличаващият се потенциал на мобилното пазаруване влияе и на начина, по който купуват хората. Например, клиентите, които решат да си взаимодействат по-тясно с любимите си марки, са „алергични“ към сайтове, които не са адаптирани за мобилни устройства и нямат офлайн функции.
Данните на Localytics пък показват, че 37% от потребителите използват приложенията за електронна търговия само в първия месец след инсталирането им. Това означава че 63% от потребителите изобщо губят интерес към апликациите за пазаруване доста бързо. Слабото им представяне принуди брандовете да се обърнат към прогресивните уеб приложения или мобилни версии на уебсайтовете, който оперират много бързо. Така те едновременно са олекотени и лесни за ползване като app-ове, но и избягват недостатъците им, ползвайки силните страни на уебсайтовете – динамично съдържание и достъп до бази данни. И тази комбинация тотално променя играта в електронната търговия.
Накратко това означава, че уеб сайтовете трябва да станат много по-бързи и напълно функционални на мобилни устройства и да имат офлайн версия, без да е необходимо да се тегли допълнително приложение.
#3 Подобрено потребителско преживяване чрез „дълбоко учене“
Дълбокото учене е сложен метод за разрешаване на задачи чрез използването на алготитми в областта на компютърните науки. Днес тази технология излиза от чистия софтуер и навлиза в други области, като електронната търговия, за да я промени изцяло.
Примерите за приложението му са многобройни – такива алгоритми стоят в основата Facebook DeepText, който е създаден да подобри програмите за общуване с реалните клиенти при електронна търговия. Използва се при избирането на препоръчани продукти в електронните магазини. Yahoo използва дълбокото учене за автоматично разпознаване на изображения с неподходящо съдържание като NSFW. Google също използва дълбокото учене при програмата си за преводи – намалявайки грешките с 60%, компанията помага на уеб търговците да присъстват в многоезични среди.
Алгоритмите на дълбокото учене предоставят невероятни възможности и за програматик рекламата. Ако досега сме използвали ретаргетинг, то трябва да знаем, че дълбокото учене светкавично променя начина, по който изобщо работи персонализираният маркетинг.
Най-важната възможност, която технологията предоставя е да предвижда поведението и вероятността за конкретни действия на даден потребител с много по-голяма точност. Според данните на RTB House, с помощта на дълбокото учене може да се увеличи ефективността на дисплей кампаниите с 13% при кликовете и с 25% при конверсиите.
Внимателният анализ на данните, които получаваме от дълбокото учене могат да допринесат и за по-обхватното разбиране на намеренията на уеб потребителите. Това ще помогне на електронните търговци не само да рекламират ефективно, но и да направят онлайн поръчките по-лесни от когато и да е било.
Автор: Каталин Емилиан е регионален директор за България и Румъния на RTB House – технологична компания, която предлага модернистични ретаргетинг технологии за най-големите търговски марки в над 1000 кампании на 40 световни пазара.