70 учители от цялата страна участваха в конференцията „Качествено образование за успешен бизнес“
На 10 май 2016 г. във Висшето училище за застраховане и финанси се проведе национална обучителна конференция за учители от всички средни училища в България под надслов „Качествено образование за успешен бизнес“. Във форума се включиха над 70 учители от цялата страна.
Конференцията бе под патронажа на д.ик.н Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители. Във встъпителните си думи г-жа Такева благодари на присъстващите за големия интерес и отговорното им отношение към проблема за качеството на образованието и перспективите за взаимодействие между средното и висшето образование. Тя подчерта, че Синдикатът ще продължи да работи за усъвършенстване на взаимоотношението между средното и висшето училище като единна образователна система, включително за създаване на възможности за взаимна размяна на преподавателски екипи между средното и висшето училище, както и осигуряване на допълнителна подкрепа при придобиване на научна степен „доктор“ от българския учител.
Сред дискутираните теми на форума бяха търсене на нови възможности за подобряването на връзката на средното с висшето образование, съобразена с потребностите на пазара на труда; осъвременяване на системите на професионално образование и обучение; качествената квалификация на учителя и продължаващото обучение в контекста на ученето през целия живот; осъвременяването на учебните планове във висшето училище при подготовката на кадрите, в това число на бъдещите учители – за осигуряването на качествени знания у учениците и др.
Ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси доц. д-р Григорий Вазов представи идеята си за осигуряване на подкрепа при придобиване на научната степен „доктор“ от българския учител, както и възможността за реално сътрудничество между преподавателите от средното и висшето образование в България. С тази обучителна конференция ВУЗФ поставя началото на партньорство за една по-висша цел – по-добро образование и по-добра реализация на нашите деца, подчерта той.
В рамките на еднодневния форум се проведе и квалификационен курс “Съвременни тенденции в учебното съдържание на икономическите дисциплини“. Учителите бяха обучавани и придобиха сертификат за успешно преминат квалификационен курс в следните направления: приложение на математиката в икономиката, счетоводство, финанси, банкиране, маркетинг и „меки“ умения ( soft skills).
Целта на форума бе да се направи оценка за съвременното образование и да се обмислят възможности за разширяване на полезните връзки между бизнеса и образованието в страната ни. Бе приета идеята подобни обучителни срещи да се провеждат поне два пъти в годината, а организатор на тези срещи ще бъде ВУЗФ.
Като инициатор и домакин на събитието ВУЗФ подари на всеки учител комплекти от над 30 заглавия, учебници и монографии, в областта на финансите, банковото дело, математиката, статистиката, застраховането и осигуряването, издадени от университетското издателство „Св. Григорий Богослов“. Изключително благодарни на ценния жест, участниците във форума изразиха задоволството си от тези високостойностни и луксозни академични издания, които ще подкрепят собствената им професионална квалификация и ще обогатят и осъвременят преподавателската им работа.
Националната обучителната конференция се осъществи и с подкрепата на институции и компании като Банка ДСК, лидерът на пазара на бутилирани води в България – DEVIN Девин, Синдикатът на българските учители, Българска асоциация за управление на хора, Сдружението Дамски форум. Всички те споделят идеята за необходимостта от осъвременяване на българското образование, което би допринесло за по-стабилна и градивна икономика на страната.