Българско-японският философски форум „Философията и нейният Друг“
Днес започва българско-японският философски форум „Философията и нейният Друг„, организиран от Боян Манчев и един от най-популрните съвременни японски философи – Футоши Хошино. Двудневнит форум се провежда в Театрален колеж “Любен Гройс” и Нов български университет – между 19-ти и 20-септември.
Какво е Другото на философията? Кой е нейният Друг? Реалното? Светът? Животът? Опитът? Науката? Изкуството? Истината? Лъжата? Списъкът с потенциални отговори изглежда безкраен.
Цел на форума е да мобилизира колективното въображение и да експериментира с множество потенциално значими теми. Какво е Другото на философията? Кой е нейният Друг? Реалното? Светът? Животът? Опитът? Науката? Изкуството? Истината? Лъжата? Списъкът с потенциални отговори изглежда безкраен. Изходната ни хипотеза: въобразяването на Другия на философията, на тъмния й двойник, би могло да хвърли неочаквана сянка, в която самото понятие за философия да промени обема си, да се яви като непознато или обновено тяло.
Настоящият форум продължава и разгръща традицията на форума “Въображението на философията”, проведен в НБУ през септември 2016 г., и предшестващата го серия от българско-японски форуми, инициирани от Боян Манчев и известният японски философ Ясуо Кобаяши, създател и дългогодишен директор на Центъра за философия на Токийския университет (UTCP).
Боян Манчев
“Международният българо-японски форум не е изненадващо събитие в научния календар на образователната сфера. Не е и еднократна проява. Усилената работа, големият интерес и международното сътрудничество са насочени по посока затвърждаването му като традиционна ежегодна научна среща. Темите при провежданията му акцентират върху основните елементи на философията и върху способността им за въздействие върху социалната среда. Разглежда се влиянието им върху действителността, породено от опита, но и от връзката с нематериалните форми на съществуване, една от които е въображението.
Основните организатори на форума са доц. д-р Манчев и проф. Ясуо Кобаяши, който е един от най-известните съвременни японски философи – създател и дългогодишен директор на Центъра за философия на Токийския университет. Автор е на книги в областта на културната теория, естетиката и политическата философия. Сред последните му произведения са „Апории на сърцето – между щастието и смъртта“; „Светът на Микел Барсело“; „Деконструкция на историята“; „Одисея на знанието“.
Усилената му работа е насочена към затвърждаване на международното сътрудничество в областта. Той е един от водещите посредници на европейската и в частност на съвременната френска философия в Япония.
Друга важна фигура в подготовката и провеждането на международното научно философско обсъждане е Футоши Хошино, професор в Университета в Каназава и възпитаник на проф. Кобаяши, чиято активна професионална дейност го нарежда до най-изтъкнатите съвременни японски мислители.”
ПРОГРАМА
19 Септември, 10:00 – 19:00
София, Театрален колеж “Любен Гройс”
бул. Евлоги Георгиев №169, ет. 2
10.00
Откриване. Встъпителни думи
Боян Манчев и Футоши Хошино
Боян Манчев
Философията и нейният Друг. Въведение
Първа сесия
10.30 – 13.00
10.30
Коичиро Кокубун
Middle voice and philosophy
11.00
Божана Филипова
Philosophy, Music,…: Alterations
11.30
Дарин Тенев
Philosophical Weariness, Weariness of Philosophy (Notes on Fatigue)
12.00 – 13.00
Дискусия
Модератор: Футоши Хошино
13.00 – 14.30
Обедна пауза
Втора сесия
14.30 – 16.30
14.30
Юмико Йокота
La peur infinie ou la pensée philosophique (Infinite fear or Philosophical thought)
15.00
Сатору Йошимацу
Derrida between machine and life
15.30
The Other of Art, Philosophy? Three Perspectives
Катерина Кокинова
Chaoses, Clouds and the In(ter)human in Witold Gombrowicz
Емануела Янева
The Artistic Disenfranchisement of Aesthetics
Радослав Механджийски
From the End of the History of Аrt towards the hyper-aestheticization of Reality
16.30 – 17.00
Пауза
Трета сесия
17.00 – 19.00
17.00
Димитър Вацов
What do we do when we say „This is true!”
17.30
Футоши Хошино
Rhetoric as the Other of Philosophy
18.00 – 19.00
Заключителна дискусия
Модератор: Боян Манчев
20 септември, 17.00 – 21.00
София, Театрален колеж “Любен Гройс”
бул. Евлоги Георгиев №169, ет. 2
Философията и нейният Друг
Кръгла маса
Въведение: Боян Манчев и Футоши Хошино
Встъпителни изложения:
Димка Гичева, Огнян Касабов, Христо Гьошев, Димитър Божков
19.30 – 20.30 Облаци. Theatrum Philosophicum
Перформативно четене на Метеор по новата книга на Боян Манчев „Облаци. Философия на свободното тяло”
С участието на Леонид Йовчев, Мария Панайотова, Емона Илиева, Валери Георгиев и Футоши Хошино, под ръководството на Ани Васева с включени текстове на Уилям Блейк, Ясуо Кобаяши и Футоши Хошино.