Боби Величков: В България кината умряха!
Как ви хрумна идеята за Netcinema ?
Основният старт на проекта беше даден не от нас, а от колегите от Мирамар Филм. Още се забавляваме със спомени за първия разговор по темата, където на въпроса “Как може да се предостави видео онлайн, като се защити от сваляне?” аз отговорих “Никак”. Тогава Матей и Илиян се спогледаха и казаха “Ами… то разговорът май приключи още преди да е започнал…”. Въпреки това им свалям шапка, че не се отказаха от идеята си да предоставят Love.net за гледане в нета. Нещо повече – идейната генерация на проекта беше почти изцяло тяхна, ние се занимавахме предимно с техническата част. Всички бяхме наясно, че се борим не с някакви виртуални “пирати”, а с манталитет. Макар че положихме усилия за защита на филма, никой не си е правил илюзиите, че той ще остане само в рамките на Netcinema.bg, без да бъде свален и пуснат по торентите. Което и стана. По-малко от 12 часа след официалната премиера филмът беше качен в един от известните торент тракери и за отрицателно време беше свален от над 10 000 души. Впоследствие се разпространи и по много други тракери, въпреки че всички български такива бяха предварително помолени да съдействат това да не се случва.
Не мога да кажа, че бях учуден. По-скоро донякъде се успокоих, защото се оказа, че бяхме прави и се доказа тезата, която и преди това сме коментирали, че и в България, и по света изобилства от хора, убедени, че щом нещо е в нета, то трябва да е безплатно. Всичките приказки за “пиратство поради липса на по-гъвкави и евтини алтернативи”, “за разчупване на модела” и прочие са си едно добро оправдание и нищо повече. Ето я алтернативата, достъпна е, евтина е, но….
В България кината умряха. Или бяха унищожени, не е толкова важно. Областни центрове останаха без кина, какво остава за по-малките населени места. Единствената алтернатива на торентите са мултиплексите. Те може да предлагат страхотни картина и звук, съчетани с още безброй удобства за зрителите, но в никакъв случай не може да се каже, че са по джоба на всеки. Елементарни сметки показват, че удоволствието “кино” на една влюбена двойка струва около 30-40 лв., като това е минимумът за билети, безалкохолни и пуканки. Горна граница няма. Не са много хората, които могат да си го позволят. Това беше и една от основните ни причини да се опитаме да предложим алтернатива, която се намира по средата между мултиплексите и торентите. Сложихме всички съмнения на масата, прегледахме ги, след което си стиснахме ръцете и решихме да пробваме. Така на 18.11.2011 г. се роди Netcinema.bg, която предложи Love.net
Въпреки предизвестеното развитие с торентите, нещата се развиха изключително интересно. Още в първите дни стана ясно, че резултатите дори няма да бъдат близки до това, което очаквахме. И точно в момента, в който бяхме на път да поставим на карта продължаването на проекта, се случиха няколко интересни неща. Първото от тях бяха изключително положителните отзиви за инициативата от страна на много българи, живеещи в чужбина. Очевидно те не само изпитват носталгия към всичко, носещо етикет “българско”, а и търсят начини да следят развитието на съвременното ни кино, при това легално. Има и друг момент – животът в по-цивилизована среда, в която се уважават законите и нелегалното сваляне на филми, е повече изключение, отколкото правило, променя манталитета. За хората на запад подобни платформи, предлагащи филми под наем, отдавна са ежедневие и появата на Netcinema.bg не е екзотика, а нещо като звучен позитивен сигнал, че и у нас легалното започва да се уважава.
Второто, което силно ни изненада, беше неочаквано положителният интерес от страна на по-голямата част от продуцентската гилдия към проекта. Оказа се, те отдавна са подготвени за подобно развитие на пазара и просто някой е трябвало да се престраши и да направи първата крачка. И последното, което е последно по място, но не и по важност, е фактът, че Love.net дори и в момента продължава да бъде гледан онлайн срещу СМС от България, въпреки наличието си по торент сайтовете.
Това са нещата, които ни задържаха да продължаваме да влагаме усилия в този проект. Защото, честно, криво ми беше да чета разни мнения из форуми, че българското кино било толкова отвратително, че даже трябвало да им се плаща, че го гледат, печалбари, кожодери, мегаломани и прочие. Всеки може да си направи труда и да провери колко от тези 2.40 лв. отива за ДДС, колко остава в мобилния оператор или оператора за разплащания, какви пари се плащат като отчисления и в крайна сметка каква е “лудата печалба”, реализирана от подобен проект.
Всъщност, обръщайки се назад, аз с чиста съвест мога да твърдя, че през целия си професионален път по-скоро съм бил на страната на “пиратите”, отколкото на “правоносителите”, най-вече заради силовите методи и липсата на диалог от страна на вторите. Но тук случаят е различен. Да оставим настрана, че става въпрос за родна продукция, която по принцип не може да разчита на сериозен бюджет и голяма аудитория и къта всеки лев. Аз не мога да се примиря с мисълта, че за някого 2.40 за игрален филм са “луди пари”, а в същото това време същият този някой няма проблем да изпрати СМС за 2.40 в телевизия “Пачанга” и да поздрави с 10-секунден текст под някоя песен комшията Станко за успешното заколване на прасето.
Какво е новото и интересното и с какво ще привлечете аудиторията?
Новото е за България и то е, че за пръв път се предлага доставка на съдържание по този начин. Моделът в световен мащаб е добре известен и широко използван, ние не сме се опитвали да откриваме неща, с които да учудим света, а по-скоро сме се придържали към доказаните практики при такъв тип услуги. Технологиите са добре познати и няма нищо супер новаторско, което да впечатли професионалистите. Опитваме се да задържим вниманието на аудиторията и същевременно работим усилено върху подобряване на услугата. Успоредно с това развихме идеята netcinema.bg да се превърне в нещо като виртуален дом на българското кино, като за целта водим изключително интензивни преговори с български продуценти. От друга страна преговаряме и с Националния филмов център, като целта ни е да получим права да разпространяваме български филми, произведени преди 10 ноември 1989г. Всички познаваме старите български комедии като “Баш-майсторът” в различните му вариации, “Любимец 13”, “Рицар без броня”, епични филми като “Хан Аспарух”, “Време разделно” и т.н. Защо тези прекрасни продукции да бъдат достъпни само със съмнително качество по торентите или да бъдат изтупвани от прахта за показване по някоя телевизия по случай някой празник, когато технологиите вече позволяват те да бъдат достъпни за всеки, който ги пожелае, когато ги пожелае, с добро качество и на съвсем достъпна цена? Още повече, че с приходите от тези филми НФЦ би разширило възможностите си за финансиране на нови продукции.
Няколко думи и за бъдещето. Няма да скрия, че в момента Netcinema.bg представлява един силно “бутиков” проект и ние усилено работим по намирането на рекламодатели, тъй като той няма да може да просъществува дълго при текущите му финансови показатели. Колегите от Мирамар Филм се изтеглят от проекта и за в бъдеще ще ни съдействат само като консултанти, а netcinema.bg остава изцяло собственост и под управлението на нашия екип. Това означава, че заедно с честта да управляваме първата легална онлайн-платформа за българско кино, получаваме в добавка и целия финансов риск по нейното оцеляване. Никой от нас не си прави илюзии, че в рамките на няколко месеца можем да променим градения с десетилетия манталитет “всичко в мрежата е без пари”. За това трябват време и усилия, които ние сме готови да вложим, но трябва и сериозно финансиране. Ето защо нашето желание е в даден момент в бъдещето ние да подарим идеята на държавата в лицето на Министерство на културата. Би могло приходите от този проект да бъдат заделяни във фонд, който да подпомага младите режисьори в техните първи филми, а платформата да им дава възможност за онлайн премиери на техните дебютни творби. Амбицията ни е да превърнем сайта в желана дестинация за българите в чужбина и същевременно да предложим качествена алтернатива на зрителите у нас, които по една или друга причина са лишени от достъп до български продукции. Но това не е едностранен процес и за осъществяването му имаме нужда от съдействието на продуцентите, на държавата и най-вече на публиката. Дали ще успеем? Новата версия е онлайн, предлагаме вече и документални филми, продължаваме разговорите с продуцентите и НФЦ. Оптимисти сме, нека бъдещето покаже.
Разкажи за себе си
С компютрите и технологиите се знаем повече от 25 години. Добрият стар бейсик и каратека-та ме повлякоха в дълбините. После дойдоха BBS-ите и тръпката да влезеш в компютъра на някого в другия край на София. С Интернет за добро или лошо се запознахме през 1998-ма и от тогава сме все заедно, изключая някои дребни семейни скандали, които всъщност са здравословни във всяка една връзка. Минал съм през Бейсик, Паскал, Делфи, в момента основно пиша на Java. Съдружник съм в консултантска фирма, в която се занимаваме основно с ИТ консултации, реклама и маркетинг, имаме множество малки и няколко големи успешни проекта и в двете сфери в България и чужбина и точно успешно реализираните WEB проекти ми дадоха възможността и куража да поема риска с Netcinema.bg. В личен план съм щастлив, че мога да работя това, което обичам, защото по образование съм икономист, но категорично не спадам към категорията на способните да извадят страната от кризата. Онлайн съм почти 18 часа в денонощието. В редките моменти, в които ме хващат лудите и усещам, че няма да издържа, се прибирам у нас и оставям двете си деца да ми скачат по главата.