#CANNESwithme и Фестивалът на рекламата, Cannes Lions 2013
Тазгодишният фестивал на рекламата в Кан, Франция, бе отбелязан по един изключителен начин. От една страна причината бе 60 години Cannes Lions, а от друга – необикновеното представяне в интернет. За тези, които не са имали възможността да проследят случващото се из топлите плажове на Кан, ние го направихме за вас. Чрез свои думи, видео материали и много снимки се надяваме да успеем поне за миг да ви върнем в миналото, било то само преди няколко дни, за да можете да се потопите в магията на това страхотно събитие. За първи път фестивалът Cannes Lions бе излъчван на живо. Платформата, разбира се, бе YouTube, а зрителите можеха да избират презентациите на рекламистите, които представляват най-голям интерес за тях.
Отразяването
За поредна година фестивалът на рекламата в Кан можеше да се следи най-активно в социалната мрежа Twitter. Хаштаговете #canneslions, #canneslive, #inspire, #OgilvyCannes и много други синтезираха цялата информация, така че потребителите да имат подробно инфо около случващото се, както и да получават мигновено ценни линкове със снимки, видео и текстови тип материали. Неслучайно споменавам хаштага #OgilvyCannes, тъй като те бяха едни от първите създали събдомейн, касаещ единствено това, което става в Кан – cannes.ogilvydo.com. Нагледно хората зад тази небезизвестна рекламна агенция дадоха пример за това как може предаването на едно толкова значително събитие в тяхната среда да се превърне в голям актив. Предлагаме ви нагледно да разгледате специалната секция, създадена от агенцията по повод фестивала, и да проследите тяхното отразяване в Twitter с хаштаг #OgilvyCannes.
Друг екип от криейтиви, този път от Австралия, успя да съчетае всичко в прекрасен поток от информация, но не в Twitter, а в най-популярната социална мрежа за снимки, Instagram. Момчетата и момичетата от Lexicalgap бяха създали разширение ‘canneslions2013‘, където се публикуваха непрекъснато множество снимки от самия фестивал. Върху тях бяха приложени различни филтри, което направи изживяването още по-приятно. Потребителите, които сърфираха из тези потоци, можеха да се насладят на видяното, все едно са там.
На последно място няма как да не споменем официалния сайт на CannesLions, който тази година бе актуализиран много по-адекватно от минали такива. Номинирани и наградени бяха съобщавани на мига, а качествени снимки и специални инфографики обогатяваха цялата картинка. Каналът на събитието в YouTube бе кулминацията на фестивала тази година. Както вече споменах, по случай 60 години Cannes Lions YouTube излъчваше на живо голяма част от най-интересните презентации като тези на Leo Burnet и Contagious, Rem Rechtman от BeOn и McLaren Formula One. За тези, които искат да изгледат пълната колекция от видео материали, можете да го направите директно през линка, предоставен ви от SocialEvo – CannesLions YouTube Channel. Всички инфографики можете да намерите на последната страница на тази статия.
Презентациите
Leo Burnett и Contagious
Факт е, че от Cannes Lions ни изненадаха много приятно с онлайн отразяването на фестивала в YouTube. Презентациите, които видяхме, бяха на ниво и който не ги е видял, може само да съжалява дълбоко. Реших да ви представя три от най-интересните презентации, които лично изгледах. Първата от тях бе дело на Leo Burnett и Contagious. Те представиха доста стряскащи и загадъчни технологии, които биват тествани в днешни дни. Първата такава бе лепенки с чип, които се поставят на ръката и могат да комуникират с операционна система, разработка на IBM, даваща информация за нашето здравословно състояние. Така сутрин, едва измъкнали се от леглото, виждаме в огледалото в банята информация за понижени нива на определени витамини, както и съвети какви медикаменти трябва да вземем, в случай че е засечен начален стадий на грип или настинка. Друг тип технология, показана от Leo Burnett и Contagious, демонстрира как бихме могли да си поръчаме бира в бар, без дори да ставаме или да се провикваме. Единственото, което трябва да направим, е да обрисуваме с пръст логото на бранда във въздуха. Детектори, засичащи тези предварително зададени вече форми, подават информация към даден приемник и ние си получаваме бирата.
httpvh://youtu.be/zreRlyT1dyw
httpvh://youtu.be/4zxLdDUUHnA
Последната интересна иновативност, представена от тези две агенции, касаеше т.нар. Augmented Reality. Чрез тази технология те ни демонстрираха как в бъдеще брандовете няма да имат нужда да наемат или купуват магазини, а просто ще разполагат свои виртуални такива, които посредством Augmented Reality и смартфон ще се превръщат в място за покупка. Представете си, че излизате пред блока, виждате знак на Nike, сканирате го през камерата на телефона си и пред вас се появява цял виртуален магазин, където вие разглеждате и пазарувате. Тук ключовите думи са Space, Time и Privacy.
Рем Рехтман, BeOn „Human Behavior“
CEO на BeOn, Рем Рехтман направи невероятна презентация за това как трябва да създаваме реклами. На практика Рехтман обясни цялата концепция зад една успешна телевизонна реклама, която се състои от четири основни стъпки: Attraction – Retention – Engagement – Impact. За да можете да разберете по-добре за какво иде реч, ви препоръчвам да изгледате следващото видео.
httpvh://youtu.be/cEVhADbBJF0
McLaren
Презентацията на McLaren не се нуждаеше от думи. Те просто и ясно показаха принципите, които ги правят толкова успешни не само във Formula 1, но и в другите спортове. През цялото време бе защитавана позицията, че ако искаме да сме лидери, най-важното е винаги да сме уникални. Дори в моменти, когато създадем нещо невероятно, но то е постигнато и от друг наш конкурент, трябва да го забравим и продължим напред. Именно тогава нашите услуги и продукти ще могат да изградят това име на бранда, за което толкова много марки се борят в днешно време.
Пилотът на McLaren във Formula 1 Джейсън Бътън, който също бе поканен на фестивала, сподели на презентацията, че най-важното, което можем да извлечем от неговия опит, е начинът на комуникация. Въпреки множеството екипи, специалисти и шефове, работещи за него в едно състезание, той комуникира само и единствено с един човек. По този начин всичката информация, която получава, е доставена на време и поднесена по подходящ начин. Пилотът може спокойна да комуникира, а не да се чуди какво става. Това се отнася в пълна сила и до брандовете. Когато една рекламна агенция иска да постигне успех, нейните account-и е добре да имат предвид този факт и да не позволяват на останалата част от криейтив екипа да обърква допълнително клиента.
На последно място McLaren споменаха, че голямата база данни невинаги води до успех. Трябва да знаем, че наличието на информация, която бихме могли да анализираме и използваме, е много по-важно от това да имаме голяма по обем, но неясна за нас информация.
httpvh://youtu.be/DLNCoraKIWc