Чужд език с Worddio – български стартъп със заявка за световния пазар
Worddio е иновативен и амбициозен проект, който съчетава най-ефективните методи за бързо учене на нови думи. Всичко това е възможно благодарение на мобилното приложение, с което може да учите навсякъде и по всяко време, избирайки между над 30 езика.
Считано от 20-ти септември, приложението е достъпно за свободно сваляне от Google Play и набира много активно последователи. И как няма, като всичко в него е интуитивно, бързо и не натоварва смартфона ви, за да превключвате между различните нива от А1 до С2 или да се подготвите за TOEFL, IELTS и TOEIC.
Организирахме ексклузивна среща с Иван Манев – един от създателите и инициаторите на проекта Worddio, за да научим повече за приложението и неговите цели.
Какво отличава Worddio от останалите приложения за учене на чужди езици?
Преди да започна тази история искам да отбележа, че Worddio помага само при обогатяването на речниковия запас. Чужд език започва да се учи или на училище, в езикова школа или в чужбина. Съчетаването на езиков курс и Worddio е перфектният вариант – това беше и идеята в самото начало.
Основната болка, която решава приложението, е да учиш, докато правиш нещо друго. Приложението е предназначено за ползване от заети и работещи динамично хора. Това, разбира се, не означава, че не може да се ползва и от ученици.
Другият проблем, който срещнах при ученето на нови думи, e правилното произношение. Изпробвал съм много варианти и системи за самоподготовка, но във всички случаи произношението е проблем.
После започнах да търся подходящи приложения, които да ми помогнат с правилното произношение и се изненадах, че всички са интерактивни и не мога да ги ползвам, докато ходя на работа или спортувам, а в къщи с две малки деца това беше мисия невъзможна.
Липсата на подходящо приложение, което отговаря на моите нужди, ме изненада много и така се роди идеята за Worddio. Оказа се, че има много хора, които споделят същото мнение и не намират алтернативно решение.
Worddio е не-интерактивно приложение и чрез него може да се учат думи, докато спортуваш, готвиш, пътуваш до работа или във всеки един момент, когато слушаш музика от телефона си.
Всъщност принципът на работа на приложението е съчетание от няколко изпробвани метода, които решихме да усъвършенстваме, а именно – слушане на думи, които се изговарят от хора, за които това е майчин език, и флаш карти за затвърждаване на наученото.
Какви бяха препятствията при реализирането на проекта и как съумяхте да се справите с тях?
Започнах да провеждам проучвания на най-успешните методи за запаметяване на думи и дали мога да ги превърна в не-интерактивно приложение. Така стигнах до симбиоза между две успешни практики – тази на слуховото възприемане, която решава проблема с произношението, и тази на флаш-картите, която се характеризира с момент на самоизпитване.
Базиран на тези две практики, методът на Worddio се състои в това да слушате предварително зададено количество от двойки еднакви думи на майчин език, и на език, който сте посочили за изучаване.
Тествахме метода в няколко езикови школи и пред нас появи ново предизвикателство – как да помогнем на учителите по чужди езици с Worddio.
Проблемът беше, че думите и фразите, които предлагаме, са подредени според нивото на учене или според различни ситуации, в които можем да попаднем в ежедневието.
Оказа се, че и тази стандартна подредба се разминава с учебните материали на езиковите школи. Първоначално обмисляхме да направим специални библиотеки с думи и за училищата, но предвид това, че предлагаме повече от 30 езика, комбинациите вече са много.
За това създадохме и уеб базирана платформа за учители. Чрез нея всеки преподавател или езиково училище може да подреди думите в групи според материалите, по които преподава, урок по урок и стъпка по стъпка.
По този начин, веднъж създадената библиотека с думи от учителя може да се използва многократно. Учителите имат възможност да генерират QR кодове за всяка библиотека, колкото на брой са учениците. След като те сканират този код от приложението на телефона си могат да свалят създадената от учителя им подредба от думи.
Другото е лесно – новите им думи са подредени урок по урок и те могат да ги учат бързо и неусетно и най-важното: с правилно произношение.
Базата на Worddio разполага с над 7000 думи, записани от оригинални носители на речта на повече от 30 езика. И това е само началото.
Следващото предизвикателство беше да осъществим проекта на всичките му етапи – планиране, организиране, координиране, реализация и корекции. Подборът на подходящ екип и най-важното – финансирането бяха сред главните приоритети.
Опитахме да спечелим финансиране от акселераторите на стартъпи, но те не проявиха интерес на този ранен етап от развитието ни. Кандидатствахме и за финансиране по Оперативна Програма „Иновации и Конкурентоспособност“, одобриха и оцениха проекта като иновативен, но средствата не стигнаха до нас.
Това обаче не ни попречи да осъществим проекта до край. Решихме категорично да продължим и финансирахме проекта със собствени средства.
Сега, година по-късно, когато всичко вече е готово и работещи, вярваме още по-силно в Worddio. Вярваме, че ще променим начина на учене на нови чужди думи в целия свят и във всяка държава. Създадохме уникален и незаменим инструмент, който да помогне на учениците и учителите на чужди езици в процеса на обучение. В това е силата на Worddio – той е интуитивен , лесен за използване и предлага богат избор от езици, които ще продължават да нарастват.
Какви са бъдещите ви планове за Worddio?
Следващата стъпка е финализиране и реализиране на партньорства с езикови училища в страната. Убеден съм, че те ще прегърнат идеята за този инструмент, защото това ще придаде допълнителна стойност на процеса на обучение. С такова приложение ще се улесни практическата реализация на обучителния процес, постигайки по-добра ефективност от страна на обучаващите.
Обмисляме различни методи и допълнения, но те ще се случат едва когато започнем да си партнираме с езиковите училища. Worddio е партньор на езиковите школи, а не тяхна конкуренция и това ще продължи да е така занапред.
Относно мобилното приложение Worddio – планираме на следващ етап да предложим опция потребителите да се свързват по между си на тематична основа. Ако даден потребител, учещ английски, има своята база от думи, той може да помоли друг човек, за който този език е майчин, да запише нова дума с правилно произношение. Стимулирайки изграждането на такива връзки ще се ускори обучителният процес за повече хора.
Идеята ни е да създадем международно и мултиезично общество от потребители на Worddio. В това общество ще има както учители, така и ученици от всяка точка на света.
Визитка: Иван Манев
Иван Манев – основател на Worddio, завършил Маркетинг и първото издание на Цялостната програма по дигитален маркетинг на Softuni Digital. Работил е в големи международни и български компании, където е ръководил развитието на различни проекти. Хоби – любителска фотография, водни и планински спортове. Семеен с три деца.