Езиците еволюират в социалните мрежи
Интернет, мобилните телефони и социалните мрежи постигнаха нещо наистина интересно. Писмената реч там е много по-близка до устната реч. Заради малкото символи, с които разполагаме в Twitter например, си позволяваме да изтърваме символи в думите и „какво“ се превръща в „кво“ – нещо, което си позволяваме най-често с разговори с приятели навън. И тъй като социалните мрежи, а и интернет по принцип са канал за изразяване на емоция, се е наложило да изобратим и други инструменти, които да ни улесняват в това. Така са се родили „lol“, „omg“, „tgif“, „rofl“, „roflmao“ и т.н.
Въпреки че проучването се фокусира върху английския, то до голяма степен се отнася и за нашата страна. Всъщност изследването на Brandwatch показва, че Twitter е социалната мрежа на най-многото правописни прегрешения – 1 на всеки 179 думи е написана по нестандартен начин. Google+, Facebook и други платформи като блоговете, а и електронните медии по принцип, са по-прецизни откъм граматиката.
В България резултатите от подобно проучване по всяка вероятност биха показали доста повече разнообразие по отношение отклоненията от правописните правила. Вие с какви впечатления сте останали?