Facebook е изправена пред дело за 1 милиард долара
Семействата на пет жертви в палестинските атаки твърдят, че Facebook трябва да бъде подведена под отговорност за предоставяне на „материална подкрепа“ на Хамас, въпреки законовата защита за онлайн издателите.
Петима американци са убити или ранени при палестински нападения, извършени в Израел и семействата им са подали съдебен иск за 1 милиард долара срещу социалната мрежа, твърдейки че тя съзнателно предоставя материална подкрепа и ресурси на терористичната организация Хамас.
Делото е заведено на 10 юли в Ню Йорк и адвокатите на петте семейства твърдят, че трябва да се потърси отговорност, защото Хамас е използвала онлайн платформата, инструментите и комуникационните услуги на Facebook за улесняване на своята терористична дейност. Сред ищците по делото са семействата на Тейлър Форс, американски студент, убит при нападение през март 2016 година, Нафтали Франкел, отвлечен и убит на Западния бряг през 2014 година и тримесечното бебе Чая Зисел Браун, което беше убито през октомври 2014 година в Ерусалим.
Делото е заведено по закона за борба с тероризма, но най-вероятно ще бъде взет предвид друг закон, а именно този за благоприличие в комуникациите, който защитава уеб сайтове и други онлайн платформи от съдържание, публикувано от трети страни. То идва точно след като израелският министър по обществена сигурност Гилад Ердан нарече Facebook „чудовище, което не прави нищо, за да премахне съдържанието, насърчаващо насилие“.
Израел преживя вълна от улични нападения, извършени от палестинци през последните месеци, а голяма част от държавните служители смятат, че те са в резултат от публикации именно в социалната мрежа. Лидерите на Европа и САЩ призоваха Facebook и другите интернет компании да направят повече, за ограничаването на екстремистката пропаганда на терористични групировки като ISIS.
През юни бащата на американец, убит по време на атентатите в Париж през ноември, заведе дело срещу Twitter, Facebook и Google, твърдейки че тези компании предоставят „материална подкрепа“ на ISIS. Почти идентично е и делото, заведено през януари срещу Twitter от съпругата на американски предприемач, убит при терористична атака в Аман, Йордания.
В отделни изявления, набедените компании заявиха, че делата са неоснователни.
Facebook не коментира пряко делото, заведено срещу нея тази седмица, но в свое изявление за Bloomberg, компанията заяви, че иска „хората да се чувстват сигурни, когато използват Facebook”.
“Няма място за съдържание, насърчаващо насилие, директни заплахи и тероризъм вав Facebook. Ние имаме строги правила и стандарти за общността, които помагат на хората да разберат какво е позволено в социалната мрежа и ги призоваваме да използват нашите инструменти, зада докладват, ако намерят подобно съдържание, за да можем да предприемем незабавни мерки!“