Flattr, творците и ACTA
Докато бях в Швеция, се запознах с Петер Сюнде, един от създателите на The Pirate Bay. Той беше лектор на един Startup Weekend в града, в който учех, и повдигна темата за развлекателната индустрия и за това, че системата трябва да бъде предизвикана и да се промени. Защото условията го позволяват и изискват. Всичко това се вписва идеално в дискусиите покрай ACTA.
Там за първи път чух за Flattr – социалната система за микроплащания, която Петер Сюнде и Линус Олсон създават. Flattr е един от начините, по които директно можеш да се отблагодариш на художника, изложил снимките си в своя блог, на поета, качващ стиховете си безплатно в интернет. Става въпрос за малката сума пари, която можеш да оставиш, след като си изслушал албума на групата, споделила го в интернет без апетит за твоите пари.
Flattr е една система с един бутон и много желание да премахне посредниците и „защитниците“ на авторското право. Като се регистрираш за услугата, избираш сума пари, която си готов да плащаш всеки месец за това, че четеш, слушаш, наслаждаваш се на чуждо… съдържание. Съдържание, което е обект на авторски права, но което неговите собствени автори намират за толкова ценно, че го споделят безплатно. За да достигне то до повече хора, да им въздейства, да усмихне деня им, да ги накара да се замислят и да променят нещо. Няма ги посредниците, които да ти пречат да го правиш, а след това да ти искат пари за услугата.
Нещо, което Петер каза и сигурно никога няма да забравя, а е и тема на последния пост в блога на Flattr, е, че изкуството се случва навсякъде около нас. В най-чистата си форма то не ни прави консуматори. И всички можем да участваме в създаването, да бъдем творци, а не потребители на културата. Призивът му, както го цитират в блога, е:
Today I urge everyone to make sure that the entertainment industry does not profit from them anymore. Stop seeing their movies. Stop listening to their music. Make sure that you find alternative ways to culture.
Боян е един от хората, които познавам и които са интегрирали Flattr в своя блог. И аз имах желанието да го направя и когато споделих, една приятелка каза, че с удоволствие ще натиска бутона, ако знае за какво ще използвам парите. Предложението й – благотворителност.
Вижте следващото видео.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=9zrMlEEWBgY
Как ви се струва идеята да благодарим по този начин за музиката, филмите, книгите, снимките, които намираме в интернет – модерната и с невиждан досега потенциал културна платформа?