Google ни предпазва от грип
Може ли да има връзката между Google, търсенето по ключова дума и предпазването от грип? Може. Google създадоха специална страница, на която показват в реално време полезна информация за грипа. Определени думи за търсене представляват добри индикатори за разпространението на грипа. Страницата съдържа графика за изследване на грипната активност по целия свят, като се използват обобщени данни от търсенето, за да се прогнозира почти в реално време текущото разпространение на грипа по света.
Всяка седмица милиони потребители по целия свят търсят здравна информация онлайн. Според Wikipedia Грип или Инфлуенца (познат в миналото като Испанска болест) е остро инфекциозно заболяване, представляващо една от най-заразните инфекции. Причинява се от Influenza virus type А и Influenza virus type B. Със създаването на този сайт Google правят опит да ни помогнат в разбирането на заболяването, неговата сезонност и да ни предпазят от потенциалните заплахи, които крие то. Всичко това на базата на търсения по ключова дума, свързани с грипа, по време на сезона му, когато те нарастват. По същия начин от Google работят и върху други заболявания, например алергии по време на сезона на алергиите, както и слънчевото изгаряне през лятото.
Според Google тенденциите от заявките за търсене могат да осигурят основата за точен и надежден модел на истинските явления. При примера с грипа от Google са забелязали тясна връзка между броя на хората, които търсят свързани с грипа теми, и на тези, които всъщност имат грипни симптоми. Разбира се, не всеки, който извършва търсене за „грип“, всъщност е болен, но като се съберат всички търсения на тази тема, се откроява модел. От Google са сравнили броя на заявките с традиционната система за надзор на грипа и са стигнали до заключението, че много от тях са популярни точно по време на грипния сезон.
Преброявайки честотата на тези заявки за търсене, от Google успяват да прогнозират колко грипни случаи има в различните държави и региони по света. Резултатите са публикувани в списание „Nature“.
Тези изследвания показват исторически прогнози за грипа въз основа на заявки за търсене, сравнени с официалните данни от наблюдението на грипната активност за различни държави и региони. Според Google прогнозите, основани на заявки за грип при търсенето с Google, са в много близко съответствие с традиционните индикатори на нейната активност. Разбира се, постиженията от миналото не гарантират бъдещи успехи. Традиционният надзор на грипа е много важен, но повечето здравни организации са концентрирани върху една държава или регион и актуализират прогнозите си само веднъж седмично. Понастоящем Google Грипна активност е на разположение за редица държави по света и се актуализира ежедневно, допълвайки съществуващите вече системи.
Ето и графиката за България в Изследване на грипната активност (експериментална версия):
Данните са актуални към 11.01.2013 година.
Така че спокойно, грип не върлува в момента у нас и прогнозите за този сезон са добри. Това все пак не означава, че няма грип въобще. Затова ето и няколко полезни съвета:
- Грипът се разпространява чрез кашлица и кихане. Следните три прости мерки намалява риска
- Kашляйте/кихайте в ръката си или използвайте кърпичка; мийте ръцете си често; останете си вкъщи, ако сте болни.
- При необходимост потърсете съвет от лекар и следвайте съветите му.
Снимка: Google