Google стои зад мобилния интернет
В света на мобилните устройства спорът кое има по-голямо бъдеще, мобилните приложения или мобилният уеб, не губи сила. А две от страните, които мерят сили в него, са Apple и Google.
Apple със стриктното си внимание към детайлите и маниакалното желание да създадат възможно най-приятната среда за потребителя (наследено от Стийв) естествено са app-о-центрични. App Store, изискванията към разработчиците на приложения и процесът на одобряване действително са в позицията да оказват влияние върху крайния продукт, с който се срещаме на екрана на мобилните им устройства.
Google, от своя страна, са web-о-центрични. Те не биха изневерили на собствената си природа – тази, въртяща се около търсенето през браузъра, – затова и усилията им са насочени в другата посока, а помощник им е Android.
И докато тенденциите безспорно са в полза на мобилността, голям смисъл от спора няма, защото истината е някъде между двете крайности. За едни е много по-удобно да задържат пръст върху иконка на екрана на своя iPhone, да прегледат ангажиментите си в Calendar, да изпратят бърз мейл през Mail, а след това да прочетат последните новини през iOS приложенията на Капитал и Дневник. Други пък предпочитат да свършат същото през едно приложение – браузъра. Екранът е малко по-малък, но принципът на работа е същият като пред екрана на компютъра. Останалите се възползват и от двете решения.
Разбира се, мнение по въпроса имат и разработчиците, които пишат, и компаниите, които инвестират. Разнообразието от мобилни операционни системи е голямо, а с него и жаждата за ресурси при поддръжката на приложенията за всяка една от тях – iOS, Android, BlackBerry OS, Symbian, Windows Phone… В същото време един оптимизиран за мобилни екран и браузър сайт може да работи и на iPhone, и на HTC с Android или Windows Phone. Освен това с HTML5 уеб по нищо не отстъпва на мобилните приложения. Поне на пръв поглед и в случай че не ти се играе на нещо, докато чакаш автобуса, разбира се.
Уеб обаче е територия на Google, които са си поставили за цел да го направят уютен и удобен и за мобилните устройства. Затова през септември гигантът обяви, че това дали сайтът ти е оптимизиран за мобилни устройства ще оказва влияние върху резултатите от мобилното търсене. С развитието на мобилната търговия и предвид характера на аудиторията, която търси през мобилния си телефон, това определено ще наклони везните в полза на по-предприемчивите.
В тази посока е и кампанията „GoMo” на Google. Тя е в помощ на бизнеса, който иска да е в крак с технологиите и подготвя сайта си за мобилните гости.
А мотивът e ясен. И ако делът на Google в търсенето е 65%, на близо 100% от всички търсения от мобилен телефон отговаря именно… Google.
Източник: Search Engine Watch