#iabforum и дигиталната реклама в България. А сега накъде?
Вчера в София се проведе Форум на дигиталната индустрия в България. Събитието беше организирано от IAB България и имаше за цел да представи какво се случва на българския дигитален пазар. За съжаление след това събитие остана и малко горчив привкус в устата, тъй като се оказва, че българският дигитален пазар има доста да учи от нашите колеги от Централна Европа.
Да започнем с пазара на дигитална реклама. Лазар Малаков от Инвестор БГ представи данните за ръста на този тип реклама в България. За съжаление ръстът е само 4.1% и въпреки че на фона на кризата всеки ръст е добре дошъл, все още очакваме да се случи т.нар. рекламно цунами и рекламата в интернет да достигне 25-30% от маркетинговия микс. Най-големият рекламодател в интернет е М-Тел, следван от банковия сектор начело с Райфайзенбанк и автомобилните компании. Както отбеляза Лазар Малаков, в топ 50 няма нито една бирена компания.
Интересна беше и презентацията на Петър Делчев от М-Тел. С нетърпение очакваме неговата презентация и данните от нея. Интересни са следните:
- Повече от 50% от мобилния трафик е от устройства със Symbian OS, следвани от Android и iOS.
- Потребителите на iPhone са най-големите консуматори на данни през мобилен интернет.
- Най-много iPhone-и използват софиянци.
В представянето на Петър имаше доста други данни, които дават по-обстоен поглед върху мобилния трафик и с нетърпение очаквам презентацията да се появи онлайн. Можете да разгледате и нашите данни за мобилните устройства в българския интернет.
Друг интересен акцент в презентациите беше използването на NFC, нещо, което в България е по-непознато и от QR кодовете, в другите държави се използва активно в мобилния маркетинг, като в единия от примерите беше представена кампания с над 30 000 интеракции. И ако нашите 4.1% изглеждат добре на фона на икономическата ситуация, то Полша отбелязва ръст от 22%. Това, което отбеляза Павел Коленда, е, че ТВ рекламата се приема като пасивно облъчване, а интернет рекламата предлага взаимодействие с потребителя и допринася много за по-добрата разпознаваемост на бранда.
В следващата презентация беше засегната измеримостта на рекламните кампании в интернет. Павел Коледна представи няколко примера от тяхната практика. Бяха показани резултатите от използване на стандартен банер, Rich-media и Rich-media с видео. От неговата презентация стана ясно, че rich-media форматите ангажират повече потребителите.
Следващата стъпка, която засегна, бяха резултатите от използването на ТВ и интернет реклама и начините, по които можем да измерим резултатите. В този случай беше засегнат въпросът за измеримостта, но не само като CTR, но и като ангажираност на потребителите, разпознаваемост на бранда и готовност за покупка. В неговата презентация пролича основният проблем в българската реклама. При нас все още планирането се прави на база импресии и рейтинг точки, а не се измерват важни показатели като ангажираност с бранда, разпознаваемост, удовлетвореност на клиента и т.н., все неща, които могат да се измерят в интернет и проучвания на терен.
Имаме още доста да учим, особено от колегите от Централна Европа. Също така трябва да помогнем на нашите клиенти да разберат, че интернет рекламата не е само кликове.
Като цяло форумът беше едно добро място, където да си сверим часовниците за това, което се случва в близките до нас страни. С нетърпение очаквам качването на презентациите онлайн, така че да имаме пълен достъп до всички тези интересни неща, които се случват на чуждите пазари и които, да се надяваме, скоро ще се случат и при нас!
Снимка: Иван Ралчев