Интервю с българските финалисти на рекламния фестивал в Кан
Финалистите на рекламния фестивал в Кан: „Мотивацията за всичко е сутрин да станеш, да отидеш при колегите си и заедно да правите това, което обичате.”
В уютната обстановка на M3 College си поговорихме на по чаша кафе с Желез Атанасов и Влади Герасимов – единствените българи, печелили награда в 60-годишната история на най-известния рекламен конкурс в света Cannes Lions. Ето какво разказаха „младите лъвове” за пътя към победата, рекламата и тях самите:
Кои са всъщност момчетата зад медалите?
Ж: Казвам се Желез и съм от Варна, на 27 г. Работя в Noble Graphics вече 4 години, като в момента заемам длъжност Директор стратегическо планиране. Завърших „Медиа и комуникации” и „Стратегия на марките” в Лион и Париж. През 2010 г. се върнах в България и… обичам котки.
В: Аз съм Влади Герасимов и съм на 25. Завърших „Журналистика и масова комуникация” в Американския университет в Благоевград и именно там се зароди страстта ми към филмовото изкуство във всичките му форми (едната от които е реклама). Затова и реших да се развивам в тази посока. В Noble Graphics работя от около 2 г.
Разкажете за самия процеса на конкурса – от националното състезание до Young Lions в Cannes.
Ж: От няколко години насам БАКА (Българска агенция на комуникационните агенции) организира Young Lions в България, като тази година състезанието за първи път беше в категория филм. Спонсор на конкурса беше Софийска община и Асоциация за развитие на София и съвсем логично задачата беше свързана с промотирането и представянето на София като културна столица през 2019 г.
В: А с две думи за самия конкурс – всеки, който има желание и отговаря на изсикванията да е до 27 г. и в комуникационна агенция, може да участва със заявка. Отборите са от по двама души и след подаването на заявка едновременно получаваме бриф. Имаме 48 ч. да измислим какво ще заснемем, монтираме и предадем.
Ж: Съответно ние направихме 3 клипчета и спечелихме. За наградата – освен че тези клипове ще представят столицата за кандидатурата й през 2019 г., лично за нас наградата беше отиване в Кан, където посещаваме фестивала и участваме в международния конкурс Young Lions в категория филм.
В: Като там вече системата е, че всяка от 35-те държави излъчва отбор-победител и всеки се състезава помежду си в почти същите условия, само че малко по-стриктни. Т.е. докато у нас разполагахме с каквато техника искаме, там ни дадоха един комплект техника, камера, iMac и това е. Бяхме с точно определен софтуер и никакво право на допълнителни неща.
Еднаквото пък беше, че отново получаваме брифа едновременно и в случая той беше от неправителствена организация в Австралия за борба с детското насилие. Те поискаха да направим видео до 1 мин., с което да покажем, че този проблем наистина съществува и на всеки 2 седмици дете умира именно от това. В брифа бяха обяснили, че колкото и да са опитвали да комуникират положението с хората, никой не си дава сметка колко сериозен може да е този проблем в държава от първия свят.
Какво мислите, че в крайна сметка Ви отличи от другите участници и кога ще можем да видим въпросното видео?
В: До днес това е мистерия и за нас, но формула със сигурност нямахме. Лично аз мисля, че основното в подхода към подобни конкурси, особено във формат 48 ч., е да прочетеш брифа по различен начин от другите и се надявам именно там да е бил успехът.
Ж: Може би причината за победата е комплексна – идеите, доброто изпълнение, посланието… А за видеото – в момента то е притежание на организацията и те ще го качат, но нямаме представа кога. Искаха от нас да направим малка промяна и след това ще го пуснат директно в ефир в Австралия. Ние лично предпочитаме да го направим наново, с по-добро качество, защото оригиналното не струва особено.
Какво друго интересно видяхте в категорията?
В: Нямаше как да видим другите проекти, но например единият, който грабна среброто, е вече качен в интернет.
Ж: На него показват контур на континента Африка и след като го обърнат на около 30 градуса горе-долу се получава контурът на Австралия (вижте видеото тук https://vimeo.com/98847395)
Да си представим за момент, че форматът на конкурса е малко по-различен и имате свободата да избирате каквато тема искате. За какво бихте творили?
Ж: По принцип, откакто този конкурс се провежда и у нас, и в чужбина, дори в самия Кан, темата винаги е била социално ангажирана. Кандидатурата на София за културна столица също се определя като такава, тъй като не е нищо свързано с печалби и продажби на вафли например. И наистина, ако трябва това да се свърши за 48 ч., може би в действителност хората биха били най-креативни и биха вложили повече от себе си при социални кампании.
В: А освен това има и много повече смисъл – ако излезе нещо добро от проекта, нека е в полза на даден социален проблем. Така че, ако можехме да избираме, пак щеше да е на подобна тематика… може би щяхме да направим нещо свързано с Варна.
Къде се крие мотивацията във всичко, което правите или с други думи – какво ви кара сутрин да станете и да отидете на работа?
Ж: За мен лично е да бъда с колегите си и заедно с тях да правим това, което ни харесва. Може да не звучи като нещо супернеобикновено, но горе-долу там е идеята.
В: И според мен това е много точно казано. Историята на Noble Graphics като цяло е богата на страхотни кадри и сега екипът не е по-различен. Да бъдеш около толкова креативни хора извиква креативното и у теб самия. За да се чувстваш полезен и да допринасяш към всичко това трябва винаги да тичаш наравно с другите. И това всъщност е всекидневното предизвикателство да си вършиш работата добре. А любовта към това, което правим, си е нещо отделно и изначално.
Къде се виждате след 5 години?
В: Радвам се, че отговор на този въпрос нямам. Едно от малкото неща, за които съм сигурен е, че искам да продължавам да се развивам в тази сфера. Филмовото изкуство наистина ме влече ужасно, така че не мисля, че ще се отклоня от тази пътека. Но като цяло не мога да отговоря какво ми предстои в професионален план и това всъщност ми харесва.
Ж: Аз също не знам… ако всеки от нас се върне с 5 г. назад, ще види къде е бил и не би си и помислил къде се намира в момента, така че прогнози не бих си позволил да давам. Ако трябва да кажа какво много искам, като например да спечеля от лотарията – да, така е, но в по-реалистичен план отговорът е просто ‘нямам идея’. Но общо взето се виждам горе-долу същия, на същото място и с повече татуировки.