Интервю с Майкъл Фактор, Haifa ResearchLab, IBM (Израел)
Д-р Майкъл Фактор, е почетен инженер „Съхранение и системи“, Haifa Research Lab, IBM (Израел). Имах възможността да задам няколко въпроса на Д-р Фактор, при откриването на OpenStack потребителската група в България, проведено в Telerik. Ето какво сподели той за участието си в събитието както и за ролята на IBM в OpenStack проекта:
М: Аз съм Майкъл Фактор, почетен инженер „Съхранение и системи“ в Haifa ResearchLab IBM. Сред моите отговорности през последните години е да ръководя усилията на IBM по посока съхранение в OpenStack. Аз съм експерт съхранение и облачни технологии.
Т: Добре дошъл в България, Майкъл. Ние сме в Телерик Академията, където бяхме част от първата в България потребителска среща за OpenStack. Кажи ми, защо си тук и каква точно е твоята роля?
М: Тук съм, за да разкажа за участието на IBM в OpenStack, както и да споделя повече за OpenStack проекта в цялост, който е релевантен към продуктите за съхранение. Елементите за съхранение в OpenStack проектите, са наречени OpenStack Cinder, което е блоково съхранение на данни в OpenStack; елементът на OpenStack, който отговаря за устойчивото съхранение за компютинг и OpenStack Swift, който е обектно съхранение на данни в OpenStack. Също така, изнесох презентация за участието на IBM в OpenStack, както и именно върху Cinder и Swift. Споделих и малко за нещата, които ще правим за в бъдеще с OpenStack.
Т: По време на презентацията ти също спомена и възстановяване при криза, което е също важна част от OpenStack.
М: Точно така. Това е едно от нещата, върху които работех и за които съм говорил в минали OpenStack конфeренции, преди година в Портланд, преди половин година в Хонг Конг. Говорих за това какво трябва да се направи с OpenStack, за да се развие, да направим така, че да може да предлага възстановяване при криза, един атрибут, който е абсолютно задължителен за корпоративни клиенти. IBM демонстрира интереса си към такъв тип клиенти и по-специално към това да може да предоставя един съвместим на OpenStack облак.
Т: Благодаря ти. Защо OpenStack е толкова важен, защо е толкова гореща тема в момента? И защо всъщност IBM участва в него и подкрепя напълно проекта?
М: IBM е изцяло въвлечен в OpenStack, всъщност IBM дори е член на семейството платинените спонсори на фондацията OpenStack. IBM, едновременно с други златни и платинени партньори и спонсори в OpenStack фондацията, вярва, че откритите и достъпни отвсякъде инфраструктури, каквато е тази платформа, са критично нужни за потребителите и клиентите. Това позволява едновременния достъп и работа по един и също проект, предотвратява липси.
Т: Какви са основните ползи, които професионалисти и крайни потребители ще спечелят от OpenStack проекта?
М: Има два начина да се отговори на този въпрос. Първият начин е – какво получавате от ползването на облак? Облакът ви дава способността сами да се снабдявате с нужните ресурси, дава ви гъвкавост, не е нужно да чакате, да подавате запитване към IT отдел, да чакате 6 месеца докато получите отговор, когато вече въпросът ви няма да е актуален. Вие имате нужда от ресурси. Казвате „дай ми тази ресурси“ и това е каквото получавате от облака. Втората част на отговора е защо OpenStack, а не някой друг облак? Това е така, защото OpenStack е отворен, достъпен отвсякъде, избягва обвързване. Това означава, каквото и да правиш в OpenStack, не се обвързваш завинаги, не е като католически брак с конкретен производител. Това е възможността да имаш нещо, което е достъпно отвсякъде, което можеш да вземеш от всеки един производител, има голям брой призводители. Очевидно, че IBM не е единственият платинен спонсор. Много от нашите конкуренти са там. И в OpenStack общността ние си кооперираме с тези конкуренти. Разбира се, когато стане дума за бизнес, ние очевидно се конкурираме. Но това, което искам да кажа, е че нашите потребители, клиенти, клиентите на нашите конкуренти, не са заключени в това партньорство. И ако те не са доволни от даден производител, те могат да отидат при друг като не нарушават начина си на работа в облака.
Т: И един, последен въпрос. Какво би казал за Интернет на Нещата? Как би коментирал бъдещето на облачните технологии и на Интернет на Нещата и крайния потребител?
М: Мисля, че Интернет на Нещата очевидно е ключово нещо и много хора говорят за хаоса – облаци, аналитики, мобилни, социални, безопастност и тн. И много от информацията, която идва от облака идва от милиардите устройства, от смартфоните и цялата тази информация трябва да бъде складирана, анализирана, обработена и трябва да бъде гъвкава и оперативна. И облак като OpenStack предоставя правилната инфраструктура, която да го направи.
Т: Беше ми много приятно да говоря с теб и ти благодаря много за този разговор. Пожелавам ти приятен престой в София, България и се надявам и друг път да имам възможността да си поговоря с теб.
М: Благодаря.