Иво Апостолов: в България голяма част от компаниите все още не рекламират онлайн
Разкажи с какво се знимаваш?
Професионално с финанси, те плащат сметките. Освен това интернет ми е голяма слабост, като съм се хвърлял в различни собствени и чужди начинания. От изграждане на разплащателни системи, до онлайн магазини, един от първите сайтове за групово пазаруване и какво ли не друго. Дори в момента навлизаме в един сравнително нов сегмент за България, където отново ще откриваме топлата вода, но това е предизвикателството и интересната част, след това идва рутината.
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
Сайтът е приятен и нужен, защото аудиторията на IT специалистите като цяло е много силно подценявана през последните години. Има нужда от новини на български, има нужда от анализи на нашия си пазар и друга информация. Надявам се да привлечете повече гост автори, които са специалисти в нишата си.
Да си призная честно, не чета всичко, защото не всичко ме вълнува, но като цяло съм много положително настроен към наличието на повече информация.
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Полезни са, защото могат да синтезират информация, която е важна за България. Включително от чужди сайтове или източници. Например в TechCrunch има твърде много информация, която просто не представлява интерес за мен, така е и в Mashable, така е и в Socialevo, но ценното е това, което ме интересува. За целта пак ще дам съвет да се търсят повече гост автори, които да публикуват материали от аналитичен характер, а не единствено новини.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Пазарът е толкова малък, че тук всеки единадесетокласник от ПМГ може да предлага маркетинг услуги онлайн. За съжаление пазарът е наистина толкова малък, че той ще си намери и клиенти. Изключително много се радвам, че има компании като SocialMe например, които се опитват и успяват да придадат един по-професионален облик на самата индустрия, не само на себе си. Нещо, което за съжаление не можа например в такава степен да се случи например в SEO бранша (макар и там да има изявени професионалисти).
Иначе, в България голяма част от компаниите все още не рекламират онлайн, какво остава за социални мрежи или цялостни маркетинг планове и кампании.
Но има положителни сигнали и те са важните. Марто Попов например от години прави страхотни неща и дано има повече хора и като него и като Ален Попович и т.н.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
Те са чудесна платформа за хейт, поради което се приемат доста добре. От бизнес гледна точка, inhouse маркетолозите трябва да проумят, че социалните мрежи не са толкова канал за продажба, отколкото за обратна връзка от клиентите, изграждане на имидж и бранд. Социалните мрежи продаваха добре през 2008-2009 година. Вече не. Имаше интересна дискусия в Twitter, относно колко клика водел и т.н. Което е грешната метрика за този канал за комуникация. Проблемът е, че ако работиш за клиент е много трудно да измериш успеха от дадена кампания с това, че например двама от най-следваните в Twitter човека са ретуитнали статус на компанията или пък, че двама блогъри са споменали продукт или услуга в своя публикация. Крайните клиенти едва ли не очакват това да е даденост, а не цел на кампанията.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
Въобще не трябва да го учим. Естествният подбор ще отсее тези, които сами не се научат или не пожелаят да се научат.
Къде виждаш българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
Там където бе в по-западния свят тази година – мобилни приложения, повече интерактивност, отколкото монолози и едностранна комуникация.
Края на годината е, как мина тя за теб и какво очакваш от новата?
Очаквам да се появят първите инвестирали в маркетинг в социални мрежи, които да осъзнаят, че той сам по себе си не води до продажби, а трябват и други неща.
Очаквам маркетолозите да се обърнат към iPhone/Android платформите, очаквам рекламодателите да осъзнаят, че цената в мобилните рекламни мрежи за България все още е абсурдно ниска. Очаквам повече платени публикации в блоговете, очаквам няколко компании да създадат вътрешни отдели от по 1-2 човека, които да се занимават с онлайн маркетинг.
От друга страна очаквам много малък ръст на интернет рекламата (тази която се мери от IAB), както и сериозен ръст в онлайн търговията.
Визитка:
Иво Апостолов се занимава с интернет технологии от края на 90-те. Най-познат е с дейното си участие и популяризиране на системата с отворен код Joomla!, както и с един от първите сайтове за групово пазаруване – СЛОН.БГ. Участвал е и е консултирал редица онлайн магазини, а разработките му за Joomla! се ползват на глобално ниво от организации като Danone, ООН и други. Към днешна дата бърза да приключи новия си проект, който за сега крие в тайна, но се надява да е приятната изненада в онлайн бранша през 2012.