Jabse – да изберем българското!
Just Another Bulgarian Search Engine (от англ. „просто още една българска търсачка”) – това е Jabse, българският високотехнологичен продукт, който се появява в родното интернет пространство на 10 февруари 2005 г.
Българският колега на Сергей Брин и Лари Пейдж (създателите на Google – бел.ред.) обясни, че най-голямото предимство на Jabse в самото начало е било търсенето на кирилица. По това време гигантът Google не е имал добра система за разпознаване на думите на кирилица (окончания на думите, време за глаголите и т.н.), както и за представяне на съответствията от кирилица към латиница и обратно. Революционно в този момент е решението на Пламен да направи така, че на всяка дума, която се напише в търсачката, да се намира основната форма (т.нар. инфинитив: например ако потребителят напише „масите”, търсачката показва и резултатите, в които има думата „маса”) на български език. За това предимство при търсене на кирилица Google се сеща години по-късно.
Друга особено любопитна функция на Jabse е възможността да се „гледа назад във времето”. Потребителите на търсачката могат да проследят как са изглеждали всички индексирани документи преди например 5 години. Ако искате да разберете как е изглеждал dir.bg преди 5 години, бихте могли да използвате тази функция. Същевременно търсенето става само в най-актуалната версия на сайта. Пламен прави уточнението, че сайтовете не се индексират еднакво често – колкото е по-висок рейтингът на даден сайт, толкова по-често той се индексира. Когато сайтът е с по-висок Page Rating (PR), „паякът” на Jabse преминава по-често, например веднъж седмично. Когато рейтингът е по-нисък, това се случва по-рядко – веднъж на година например. Това означава и че сайтовете с по-висок рейтинг имат много повече записи на историята си, отколкото по-ниско рейтингованите.
Източник: eTarget