Как да извлечем максимална стойност от събитие
Започваме рубриката с няколко съвета за това как да извлечем максимална стойност от конференции, семинари и лекции. На всички предприемачи им се налага да участват в такива събития. Понякога целите са чисто обучителни, но в повечето случаи се цели създаване на контакти с контрагенти, разговори с инвеститори, сверяване на часовника с конкуренцията.
Ето няколко практични съвета как да организираме ефективно времето си по време на събития:
Регистрирай се рано, за да се възползваш от специалните отстъпки. Ако събитието е по-голямо, резервиране в последния момент на полет и хотел може да се окаже съществен разход.
Провери лекторите, които си заслужава да слушаш – последвай ги в Twitter, гледай предишни техни участия, изгради впечатления
Имай цел – посещаваш събитието само, за да слушаш лекции или да се запознаеш с конкретни хора, да говориш с представители на медиите, да провериш твои конкуренти
Разгледай социалните профили на хората, с които искаш да се запознаеш. Научи нещо интересно за тях, за да можеш лесно да поддържаш разговор когато се наложи.
Избягвай да говориш само с познати. Използвай възможността в рамките на ден два да се запознаеш с нови хора. Това, което можеш да постигнеш за няколко часа на конференция по отношение на контакти сигурно би ти отнело седмици при други условия.
Сменяй често мястото, на което седиш в залата. Това може да изнерви някого, чието място си заел, но пък ти дава възможност да се запознаеш с много хора.
Приготви достатъчно визитки. Колкото и да ти се струва, че са отживелица, те все още се използват. След като се запознаеш с някого и си размените визитки, запиши на визитката какво си обещал – да пратиш повече информация за продукта, да се свържете след 3 седмици… Ще бъдеш изненадан колко малко ще ти говорят визитките след като намериш време няколко дни след конференцията да ги обработиш.
Да работиш от залата на конференцията е най-тъпото нещо, което можеш да направиш. Нито ще свършиш работата, нито ще чуеш и разбереш презентациите. Ако има нещо неотложно, по-добре пропусни някоя лекция, която не те интересува и свърши нещата на спокойствие примерно в кафе зоната на събитието.
Не пропускай официалното парти. На чаша приятно питие можеш да проведеш много полезни разговори и да пребориш страха си и най-накрая да поговориш с говорителя или някой ключов партньор. Пий, но с мярка – целта е да се забавляваш и да свалиш дистанцията в комуникацията, а не да си „звездата на вечерта“.
Изпрати веднага след конференцията мейли до хората, с които си се запознал. Това създава впечатление, че си организиран, отговорен и последователен.
Можете да се свържете Крис както чрез формата за коментари по-долу, така и във Facebook, LinkedIn и на имейл (Chris [в] imagga [точка] com).
Снимка: Томислав Савов (@RainmakerTom)