Как SEO се превърна в най-ефективния канал за дигитален маркетинг
Началото
През далечната 1998 година в Менло парк, Калифорния, се ражда една компания, за която никой не подозира, че ще промени начина, по който работим, използваме интернет и откриваме информация въобще. След създаването на World Wide Web (познат още като Глобална Мрежа или Интернет) през 1989 от Тим Бърнърс-Лий, се появяват множество “търсачки”, които обаче в основата си са онлайн каталози. Те съхраняват справочна информация за различни бизнеси, институции и други субекти, които са подредени по категории и могат да бъдат открити чрез поле за търсене из записите в базата данни на съответната “търсеща машина”.
Но плановете на основателите на “търсещата машина” на Google, станала след време огромна корпорация- Лари Пейдж и Сергей Брин, са били доста по-мащабни и задълбочени.
Конструираният от тях софтуер първоначално записва и подрежда записите по подобие на другите по това време каталози – Lycos (1994), Altavista (1195), Yahoo (1994). След това бъдещият интернет-гигант преминава на ново ниво – появява се възможността да се обхождат и “четат” нови страници, които не са изпращани за разглеждане към каталога на Google. Уеб-спайдърът /паяк/ на Google буквално проследява връзките между интернет-страниците и по този начин открива нови такива, които анализира. Това е епохална стъпка, защото премахва ограниченията и дава възможност да бъде обходена огромна част от световната мрежа. Именно тази възможност, съпроводена с все по-добър анализ на уебсайтовете, даде възможност на Google да стане търсещата машина, която всички ние днес използваме всекидневно. Интегрирането на уеб търсенето с Google Карти, YouTube, времето, новини и други доведе до цяла една екосистема, която ни дава информация за много неща и улеснява живота ни.
В търсене на все по-добро качество
Появата на “търсачката” на Google, с възможностите й да оценява и подрежда интернет-сайтовете по полезност, доведе и до търсене на начини да се разбере как тази търсеща машина работи и как оценява качеството на всеки сайт. Самите Google създадоха специален портал с указания и набор от инструменти, наречен Search Console, с който уебмастърите, управляващи даден сайт да помогнат на Google да достигне до него и да го “разбере” по-добре.
В Search Console бяха създадени и доста инструменти, които показват проблемните места в уеб страницата, за да може собственика й да ги отстрани. Някои от тях са: ниската скорост на зареждане, липсата на карта на сайта за търсещите машини, липсата на криптирана връзка към сайта и много други.
Във времето, опитвайки се да приспособят своите или клиентски онлайн магазини и фирмени страници за по-добро откриване от Google, много специалисти се профилираха в тази нова наука, наречена “оптимизация за търсещи машини” или SEO (от английското “Search Engine Optimization”). SEO оптимизацията се оформи като цялостен процес, обхващащ три големи раздела – А. Техническо състояние на сайта, Б. Съдържание във сайта (текст, изображения и всеки тип мултимедия) и В. Линкове от други страници, водещи към сайта.
SEO специалистите, работещи в насока по-добра видимост и високо класиране на сайтовете, развиват знания в тези три основни насоки, за да бъдат успешни. Този мултидисциплинарен подход включва също познаване и анализ на потребителското поведение в сайта.
Освен техническите аспекти, от Google анализират и нивото на експертност в материалите, публикувани в даден сайт. Има значение авторитета и знанията на автора, който пише по темата, също и неговата репутация. От световният гигант са въвели списък от признаци, които класифицират една интернет страница и съдържанието в нея като качествени.
Чрез тези методологии, наречени E-A-T и Y-M-Y-L, оценителите от Google класифицират сайта като качествен, безполезен, или дори вреден и лъжлив.
Google Ads
Освен резултатите при търсене за определен израз, които се наричат органични /натурални/ резултати, още в началото на своята история Google въведоха и платени рекламни карета над тях. Те се управляват чрез тяхната платформа Google Ads (предишно име Google Adwords). В нея всеки може да създаде реклама, която след зареждане на пари, да бъде видима при търсене, след минути.
Това е бърз и лесен начин за рекламиране, особено ако желаете това да стане бързо и да обхване определен период – ако например промотирате определени стоки в рамките на месец.
Добрите възможности са, че можете да посочвате гео-таргетиране, ако например желаете да рекламирате само в избрани градове, и в избрани от вас часове. Това ви дава възможност да анализирате рекламата си, как се представя тя и да я пренастройвате, за все по-добри резултати. Минусът на този вид реклама е, че всяко влизане в сайта ви през вашето рекламно каре ви таксува с определена сума. И така натрупвате пари за реклама, които трябва да платите, за това че потребителите са посетили вашата интернет-страница.
SEO: Силата на органичният канал
От години съществуват спорове кой канал е по-ефективен, натуралният (SEO) или рекламният канал на Google Ads. Най-добрият аргумент са фактите и данните. За много клиенти ние виждаме ефективността на каналите и можем да сравняваме кой работи най-добре. За клиент в областта на авточастите при ръст в посещенията 5 % наблюдаваме ръст в поръчките 25 %. Тоест всеки вложен 1 лев се връща пет пъти – като 5 лева. На илюстрацията по-долу е показан пример с онлайн магазин за спортно облекло – при ръст на посетителите от 4.65 % имаме увеличени приходи в размер на 90%. Това е впечатляващо съотношение, което води и до силен положителен финансов резултат.
Защо се получава така?
Както описахме процеса по-горе, оценяването и класирането на страниците в органичните резултати става на база на софтуерен алгоритъм /автоматично/, но и ръчно /чрез оценители/. То е комбинирано. Освен това излизането на един сайт на първа страница на Google става бавно, често пъти отнема месеци. Освен качествата на сайта и информацията, който той носи, Google анализира и чужди, външни източници, където се споменава дадения бранд – дали той е харесван, полезен или не. Това външно, трето мнение, рефлектира също на репутацията на сайта и на неговото класиране при търсене. Поради тези причини потребителите са наясно, че сайтовете в натуралните резултати са проверени във времето, доказали се и отговарят най-добре на търсенето им. Много важно е да споменем, и че доверието към органичните резултати е много по-високо от платените реклами над тях. Именно това води до високата ефективност на SEO и дългосрочните ползи от него.
Заключение
Независимо какви стоки продавате или какви услуги предлагате, вие трябва да проучите вашата потенциална аудитория къде е, какво и как търси, за да й го предложите по най-добрия начин. Именно затова препоръчваме да комбинирате различните маркетингови канали, за да постигнете максимален ефект.
Въпреки, че смятаме SEO за най-ефективния канал за продажби, доказал се като такъв чрез статистики и отчети, а не “по симпатия”, това не отрича останалите начини за реклама, които го допълват.