Как знаменитостите използват социалните мрежи за изграждане на марката
Ако ползвате някоя от най-големите социални мрежи, няма начин да не следите в тях няколко десетки поне световни знаменитости. Дали самите известни личности управляват профила си, или зад тях стои екип от PR-и, които публикуват информацията, е спорен въпрос, но по-интересно е в какво се крие успехът им и как биват изграждани марките „Джей Зи”, „Кати Пери”, „Риана” и т.н. в социалните мрежи.
В любопитен материал от Social Media Today авторът Филип Коен дава за пример няколко успешни тактики за изграждане на имидж и марка на знаменитостите в социалните мрежи.
Те се държат с феновете си като с приятели
Това е една доста често срещана, но рискована тактика. Феновете обичат да им бъде отговаряно в Twitter и Instagram, но знаменитостите често правят грешки и си навличат гнева на фенове и хейтъри, когато те не са съгласни с тях.
Самопромотират се
Социалните мрежи са достъпни и лесни за управление и доста от артистите по цял свят се самопромотират. Пример за това е Лейди Гага, активна в Twitter, където често пуска тийзъри, новини около себе си, албуми, турнета и любопитни видео клипове.
Създават свой по-добър публичен образ
Често социалните мрежи се ползват и за подобряване на имиджа на звезди, които са сгрешили с поведението си, което невинаги работи. Феновете са склонни да простят или забравят тези грешки, когато прочетат думи като „извинявам се” и „съжалявам” в профила на популярната личност. Такава тактика използва наскоро Рийз Уидърспун, която си имаше проблеми със закона.
Директно промотират собствените си интереси
Сами по себе си известните личности също са марки (брандове). Кати Пери, Джей Зи, Риана, Майк Тайсън – всички те са и брандове. Освен основен бизнес в артистичните среди, често някои от тях имат и страничен бизнес като магазини, лейбъли и други, които активно рекламират и промотират в Twitter, Facebook, Instagram, Google+ и други актуални мрежи. Често звездите печелят много и от рекламни туитове, които те пускат и за които им се заплаща от дадена марка. За пример авторът дава интересна статистика, в която се вижда, че Франки Мюниц (известен като Малкълм) печели по $252 от такъв туит, а Джаред Лето („30 Second to Mars“) или Клои Кардашиян – по $13 000. Има голяма разлика, нали? Това се дължи на разликата в броя на последователите и цялостното влияние на артиста.
Наемат свои „социални мениджъри“
Не всички знаменитости обновяват статусите или пускат туитовете си сами. Много от тях използват услугите на професионалисти – специалисти по PR и маркетинг в социалните мрежи. Тази тактика е добра, защото рискът от грешки и гафове е малък, феновете постоянно са „заливани” с новини около любимците си, а те спокойно си работят в звукозаписното студио или снимачната площадка, докато специалистите се трудят над останалото.
Коя тактика бихте препоръчали на българските публични личности и защо точно нея?
снимки: FoxNews, WallsForPc, DigitalOrganics