КОЙ? или Въпросът с безброй отговори!
За по-голяма част от съвременните хора Интернет е демократично място. Притежава способността да свърза милиони, превръща ни в публицисти, писатели, критици, изобщо, дава ни свободата да изразяваме мнението и позицията си по всеки един въпрос, навсякъде по света. Смисълът на Интернет винаги е бил в приобщаването, а не в изключването.
Социалните мрежи са естественото продължение на тези функции. Те навлизат все по-широко в живота ни. Разчитаме все повече на тях за покупките, излизанията, пътуванията, услугите и пр., които предстои да закупим или предприемем.
-
Digital marketing – оказва непряко влияние върху поведението на потребителите при взимане на решението им за покупка. Има множество изследвания, които сочат, че почти всеки потребител прави проучвания online преди да влезе в магазина и да направи в действителност покупката. Това означава, че малките фирми с умни digital-стратегии могат да се възползват от този потенциал и да изведат бранда си „на светло“ пред хилядите потребители, като започнат да влияят над поведението им преди да са разбрали за конкурентите им. За целта малкият и среден бизнес може да стартира с:
-
Равносметка на бранда си: да анализират своите конкуренти, целева аудитория и дигитален обхват.
-
Да разработят интересна стратегия: дигитална стратегия, която включва план за SEO, план за рекламата и план за социалните медии;
-
Go Viral: знаем, че вече не е достатъчно само да присъстваш в резултатите от търсенето, в социалните мрежи, в мобилните приложения и т.н., а трябва да станеш „вирусен“ /Viral/. Трябва да създадат интересно съдържание и да го облекат по начин, който то /съдържанието/да провокира споделяне и да премине във Viral. Такъв скорошен пример ни дадоха Dove с тяхната рекламна кампания “Real Beauty Sketches” за Super Bowl, която беше видяна в YouTube над 114 милиона пъти и преведена на над 25 езика. /1/
-
Streaming-a / Google – Друга интересна тенденция при социалните мрежи е това, че потребителите изискват все повече интеракция. Google наскоро представи нов експериментален проект – Photowall, който превръща телевизора ни в интерактивна дигитална фоторамка. Photowall е приложение, което е съвместимо с iOS и Android, и позволява да правим бързи редакции на снимки и след това да ги изпратим директно на телевизора ни, като преди това обаче сме включили Chromecast. Chromecast е друго устройство на Google, което позволява стриймване на видео от телефона към телевизора ни. /2/
Стриймингът придобива все по-голяма популярност. Потребителите се превръщат в журналисти, които споделят своята гледна точка от събития, на които са станали свидетели. Сигнализират за нередности в ежедневието ни, независимо от тематиката и времето на събитията. Също така споделят щастливи моменти или свои изобретения и идеи, които смятат за интересни и полезни. Социалните мрежи са каналът, в който техните произведения придобиват известност и позволяват на други потребители да ги следват и изразяват мнението си.
Помислете каква свобода само ни дават тези платформи да бъдем активни и да променяме хода на събитията. Пример бяха последните летни протести против управленските решения на Правителството на България. Българските потребители обаче не са изолиран случай. По света всички хора, имащи достъп до подобни материали, чрез социалните платформи, които използват, се превръщат във влиятелни комуникатори и последователи на революционни идеи и движения.
Тези тенденции не могат да бъдат пренебрегнати с лека ръка и показват огромния потенциал на социалните мрежи за в бъдеще!