Нова Рубрика: „Nokia отблизо с Крис Богданов“
Заедно с новия дизайн на сайта, решихме да ви предоставим и няколко нови рубрики. Една от тях е посветена на всичките почитатели на марката Nokia или за хората, които искат да научат повече за компанията и нейните продукти. За целта решихме, че няма по-подходящ автор от нашия приятел и ентусиаст по Nokia – Кристиян Богданов!
С удоволствие ви представяме „Nokia отблизо с Крис Богданов“! Кристиян следи детайлно темата и е готов да ви информира по всички значими събития. Това ще се случва както през последните месеци на автономност на мобилния отдел на Nokia, така и когато той премине под шапката на Microsoft.
По повод рубриката, интервюирахме нашия амбициран автор, за да научим повече, за това какво да очакваме в нея. Ето го и интервюто:
Кристиян, и преди си писал за нас; в статиите ти често се засягат Microsoft и Nokia. Изглежда имаш някакво специално отношение? Защо е така?
Разбира се, че имам специално отношение! Това са любимите ми компании съответно от софтуерния и хардуерния бизнес. Така че, пиша за тях, защото са ми симпатични.
Отношенията между клиент и компания мимикират тези между двама души. Разбираш дали харесваш някого според отношението му към теб. Така е и с компаниите. Затова и харесвам Microsoft и Nokia – подходите, които използват при общуването с клиента, представянето на нови продукти, отдадеността им и много други неща. Изобщо формулата е сложна и затова не убеждавам никого да ги харесва. Това са марки, които отговарят на моя вкус, затова и пиша за тях с удоволствие.
Специално за Nokia, мога да кажа, че съм притежавал и държал в ръцете си различни продукти на компанията, от които съм бил прогресивно доволен!
Предвид тези неща, трябва да си бил много щастлив когато Microsoft обяви, че закупува Nokia? Събирането на две много добри неща, води до нещо още по-добро, нали?
Не непременно. Винаги съм бил за обективността. Например не съм доволен от закупуването на Skype. Новият Modern UI Skype за Windows 8.X е напълно неизползваем, а качеството и стабилността на стандартната десктоп версия се е влошило. Все пак научавам, че от Microsoft са си взели бележка от недоволството на потребителите и работят активно по отстраняването на бъговете.
Тоест очакваш подобни резултати и при закупуването на Nokia?
Може да съм с едно наум, но тук съм оптимист. Обосновано при това. Microsoft има нужда от Nokia, както машина от основен компонент. Нуждата нараства с всеки ден, в който технологичните компании осъзнават, че бъдещето е в мобилните устройства и комуникации. Точно тук идва ролята на Nokia и компанията не е избрана случайно. Финландците имат рядко добро портфолио от иновации и представителни устройства с издържано качество.
Не вярвам, че Microsoft, ще смеят да се месят много на хардуерните експерти на Nokia. В противен случай, щяха да си създадат собствен мобилен отдел.
От друга страна, Nokia също има нужда от Microsoft. Софтуерът на Nokia бе слаб и това доведе до краха на продажбите и популярността на телефоните и през последните 5 години. Говоря за Symbian и изоставането от iOS и Android. Тук разрешението е на лице от 2 години – Windows Phone. Мобилната ОС на американците е наистина иновативна, изчистена и удобна. Наблюдавам я отдавна и виждам, че се развива само напред и нагоре, макар че е все още млада и недозряла платформа.
Развитието е важното. Това е, което ще спаси и едната, и другата компания във времена на резки промени. Използването на WP в смартфоните на Nokia не е достатъчен ход. Сливането на двете компании ще даде необходимия пълен синхрон, за се поддържа добро темпо на развитие. Хубавото е, че процесът на симбиоза е отдавна започнал и когато покупката стане официална, компаниите няма да стартират от нулата, а ще могат да представят развит и познат продукт от ден първи.
Това звучи чудесно! Казваш „познат продукт“, но какво ще стане с марката „Nokia”? А отношението към клиентите, за което говореше?
Тук и двете компании ще трябва да извървят път по тънък лед. Верните фенове на даден бранд са чувствителни към такива въпроси, а всички останали залагат на познати имена, за да дадат доверието си.
Нека поясня за неинформираните.
Преди всичко името “Nokia” остава и то ще продължава да се чува и асоциира с технологични постижения в различни сектори. Microsoft купува само мобилния отдел на компанията. Така в ръцете на “Nokia” (която ще продължи да се казва така) остават отдела за „R&D” (проучвания и разработки), бизнесът с картите (HERE) и NSN (Nokia Solutions and Networks) – доставчик на техника за мобилните оператори. Последното е много ценно притежание във времена на преход към LTE (четвъртото поколение мрежи). Плановете на мобилните мрежи са да осигурят покритие на 65% от населението на света до 5 години, за което ще трябва много нова техника, а тази на NSN e лидер и се предпочита дори в педантични в технологиите страни като Германия.
Съответно Nokia остава правоносител над собственото си име, но част от сделката е тя да даде лиценз на Microsoft да го използва в телефоните си за 10 години. Nokia пък няма право да използва името за никакви мобилни устройства до края на 2015та.
Microsoft закупува и пълните права над марките „Lumia” и „Asha”. По-базовите и достъпни телефони Asha ще продължат да се произвеждат след официалното закупуване и най-вероятно ще продължат да носят логото на Nokia (поне до края на 10 годишния лиценз).
А какви са точните намерения за семейството „Nokia Lumia”, за сега двете компании отказват да са категорични. От Microsoft споменават, че търсят единен бранд за всички устройства с Windows Phone. В такъв случай, няма как да наложат на другите производители на телефони, смартфоните им с WP да бъдат наричани “Nokia Lumia”, т.е. може би всички ще бъдат наричани Lumia, или просто Windows Phone телефони или пък Surface Phones, кой знае!
Значи все пак смяташ, че надписът „Nokia” ще изчезне от бъдещите Lumia телефони. А какво ще стане с всички досегашни модели с това брандиране? Ще бъдат ли изоставени от новата компания собственик?
Напротив. Microsoft ще продължи да поддържа телефоните, излезли досега от Nokia, по всички възможни начини. Това включва и Asha моделите, дори и отдавна изчезналите от пазара Symbian устройства. Обещаната от Nokia поддръжка за Symbian до 2016та ще остане! Това включва критично важни софтуерни ъпдейти. Точно за тази отдаденост към клиента говорех!
Сигурно очакваш с голямо любопитство първия смартфон, произведен от хардуерните специалисти на Nokia под пълната колаборация с Microsoft? Със сигурност има и други като теб. Това поставя много потенциални клиенти в дилема – да си закупят ли още сега нов смартфон на Nokia или тактично да изчакат първите модели от Microsoft?
Любопитен съм, Томи, да, и като такъв напълно разбирам дилемата! На всички, на които им е дошло време за смяна на смартфона и търсят нещо по-добро и различно – препоръчвам да не чакат. Съвсем откровено – няма смисъл. Актуалната гама на Nokia с Windows Phone 8 никак не е за изпускане. От 520 до 1020 в семейството на Lumia има размери, функции и дизайни за всеки вкус и джоб. А за тези с най-широки джобове, около нова година ще се появят огромните 6 инчови фаблети Lumia 1520 и Lumia 1320. Особено 1520 и 1020 ще се оценят от любителите на фотографията, които искат да правят снимки с DSLR качество, но без отделен, огромен и скъп фотоапарат. Последните дори ще поддържат RAW формат на заснемане!
Да не забравяме и първия таблет на Nokia (с откровено странната номерация) – Lumia 2520, работещ под Windows 8.1 RT.
Всички тези нови и впечатляващи устройства ще останат не по-малко почетни и обгрижвани членове на Lumia семейството, дори когато то се допълни с отрочетата на Microsoft и Nokia! Windows Phone 8 например има гаранция за поддръжка (т.е. получаване на функционални актуализации) цели три години! Много е вероятно този период да се увеличи, когато на пролет от Microsoft пуснат ъпдейт до Windows Phone 8.1.
Звучи като страхотна стратегия, но мислиш ли, че тя ще достигне до потребителите и ще бъде разбрана? Какво би посъветвал Microsoft и Nokia в такъв критичен период?
(смее се) Де да можех да съм на такова ниво в някоя от двете компании, че да ме питат! Не пречи да помечтаем! Разбира се, ключът очевидно е в комуникацията! Блогът на Nokia е страхотно място, където да се информираш за намеренията и възгледите им, но не мисля, че той достига до всички. В момента е наличен само на 5 езика, освен английски. За много страни като нашата крайният потребител остава откъснат от плановете на компанията, на която е клиент; или потенциален такъв…
Тъй като Nokia Conversations е насочен 99% към мобилните устройства на Nokia, предполагам, че следващата логична стъпка е той да премине заедно с досегашното си съдържание към блоговете на Microsoft. Когато се обединяват две компании, е важно да не се пропуска консистентността на това, което предлагат. Та, надявам се, след като NC стане например „Microsoft Mobile Conversations”, да се замислят и за преводи на много други езици, сред които и български!
Друга важна стъпка е – повече магазини глобално! Там служителите ще са максимално верни на вложените от Microsoft и Nokia идеи и биха предлагали най-добрите цени, надявам се!
За съжаление, в момента Microsoft има магазини само в САЩ, Канада и Пуерто Рико. Очакваме скоро първите магазини в Европа; силно се надявам, и в България!