Кристиян Манафу – блогърството хоби или професия
Кристиян Манафу е водещ блогър в Румъния. Поговорихме с Кристиян, за неговият богат опит като блогър в Румъния. Какво е да си блогър, какви са взаимотношенията с брандовете и за бъдещето на блогосферата.
Защо пишеш в блог? Какво те накара да започнеш и защо продължаваш да пишеш в блог? Как намираш време за това?
Аз съм журналист и имах нужда от място за собствените си мисли. Имах нужда от място, където да изразявам всичко което искам без редакционна намеса. В същото време, исках да си създам личен бранд. Ето защо, като начало, закупих домейн с моето име. Блогът изглеждаше добър начин да започна.
По-малко от година след като започнах да блогвам редовно, аз напуснах своята работа и се присъединих към група от бивши колеги в ново начинание. Блогът бе най-добрата ми визитка тогава. През 2006 – 2007 г. блоговете в Румъния процъфтяваха. Всички се заразиха с този вирус и медиите започнаха да пишат за блогването. Моят блог бе първото място за промотиране на моят бизнес и това ми помогна много. След като придобих известно влияние в онлайн средата, блога ми докара нов бизнес като блог кампании и консултацнска дейност по организиране на събития.
Беше време, когато поставях блога, преди всичко друго с което се занимавах. В момента той все още е важен, но аз не разполагам с достатъчно време, за да се грижа за него както преди. Но аз няма да се откажа. Искам да се завърна.
Какво е да си блогър в Румъния? Дали това е хоби или това е професия?
Аз наистина мисля, че имаме силна общност тук, по-добра от много други страни в Европа. Има 80,000 блогове в Румъния, няколко силни ниши (храна, красота, имоти, технологии), много известни личности и журналисти. За повечето от тях, блоговете са страст. Но за някои от тях, това също е и бизнес. Те правят пари директно, чрез включването им в различни маркетингови кампании или чрез получаване достъп до други ресурси и бизнес.
Има няколко души, които се отказаха от работата си и запазиха само блога си. Те успяват да подържат доста добър живот от тях.
Как се възприемат блогърите във вашата страна. Дали са надежден източник на информация?
В един момент, много блогове публикуваха новини преди медиите. В момента Facebook първи публикува новините, но блогърите имат ролята да обяснят какво точно се случва, след като се появи новината. Доверието е въпрос на това как даден блогър се възприема онлайн. Има много журналисти, които пишат в блог и са спечелили доверие, но повечето блогърите пишат за себе си, а не за общественото внимание.
Блогъри и брандове. Как точно те работят заедно, какъв е вашият опит?
Брандовете се включиха с блог кампании преди 7 години и все още го правят. Повечето от тях се опитват един или два пъти, но има и много големи имена, които постоянно включват блогъри в своите маркетингови кампании. Работил съм с повече от 40-50 марки както с рекламни статии така и с програми за посланици на марката. Но дори и да имаме голям опит с брандовете, мисля, че все още има място за подобрение.
Какво е бъдещето на блоговете. Какво ги очаква в бъдеще?
Надявам се, че Facebook и всички мобилни приложения няма да убият блоговете в следващите 3 години. Имам смесени чувства за това. От една страна, мисля, че хората ще напуснат блогосферата за нови лъскави играчки. От друга страна, ние говорим за разказване на истории и маркетинг съдържание, като и двете са много добре свързани с блоговете. Така че аз мисля, че нещата ще останат същите за известно време. Най-голямата заплаха е видеото. Но може би всички ние ще се превърнем във влогъри някой ден.
Как бихте описали себе си като блогър в едно изречение
Иновативен, винаги търся нови неща и винаги в крак с времето.