От практиката – Маркетингов план за Montessori Children’s House
Продължавам темата със случаите от практиката, не защото са уникални или невероятни, но по-скоро някакъв детайл, който ги прави интересни и за мен и за широката професионална публика.
В случая с Детска къща Монтесори, този детайл е първото ми съприкосновение с образователна институция, а това е сфера, в която спецификата и тънкостите бяха нещо ново и интересно.
Проект: Тактически, едногодишен маркетингов план
Клиент: Детска къща Монтесори
Маркетингова агенция: Ред Лемън Маркетинг
Част 1 – Клиент
През последните години темата за образованието на децата ни е особено важна за българското общество, затова и се заех с проекта с изключително голям интерес. Детска къща Монтесори е на пазара от 6 години и предлага автентично и изключително качествено образование на децата до 6 годишна възраст.
Образователните институции в България не се славят с някакъв изключителен маркетинг, нещата в тази сфера се правят хаотично и разчитат предимно на ентусиазъм и реклама, от уста на уста, чрез родители, приятели и т.н.
Част 2 – Отклонение от темата
Проблем номер 1 на българските компании – Много от тях произвеждат много добри и отлични продукти. Но никой не иска да ги купува, защото не знае за тях или по много други причини.
Примерно, вие произвеждате суперстрахотни кухненски роботи. Толкова сте съсредоточен в работата си, че нямате време и/или пари да инвестирате в камион, който да ги закара до потребителите. От моргата си купувате шаси, махленския майстор ви прави двигател, приятел ви дава ламарините, а вие ги боядисвате. Не се сещате изобщо за спирачки, а климатика е огромен лукс.
Горе долу това описва ясно този проблем.
Проблем номер 2 на българските компании – Неконсистентни маркетингови усилия.
Тръгнали сте да изкачвате висок връх в Хималаите. Има още много експедиции, снабдени с всичко необходимо, с които се конкурирате. Вие сте напазарували цялата екипировка от Халите и вървите нагоре, като се надявате, че няма начин посоката „нагоре“ да не ви доведе право на върха. Всеки знае, че върховете са нагоре, не надолу…
Не е казано, че няма да стигнете, все пак в природата са възможни всякакви случаи.
Част 3 – Проект
Образователният продукт, който осигурява Детската къща, е с високо равнище, но самите те осъзнават, че маркетингът им изостава и това не им помага в развитието на компанията и конкурентността им на пазара.
Какви бяха задачите, които поставихме пред Маркетинговият план:
- Да уточним посоката на развитие и задачите (на високо ниво), които компанията си поставя в следващите 1-2 години.
- Да уточним най-важните приоритети, за следващата 1 година, които да станат цели и основа на плана.
- Проучване на състоянието на пазара – обем, потенциал, трендове на развитие.
- Проучване на конкурентите на пазара – пазарни дялове, перспективи, действия спрямо тяхната пазарна политика.
- Тактически маркетингови инициативи – какво ще правим (в детайли) в следващите 12 месеца в сферите на – продукти и услуги, маркетингови инициативи, обслужване на клиенти, HR, проучвания на пазара и т.н., много други.
- Маркетингов бюджет, който компанията да одобри и който да налага съответната маркетингова политика.
Звучи просто и всъщност е така, но дяволът е скрит в детайлите – изводите, които ще направиш от информацията, която си получил, определят дали компанията ти ще бъде успешна или ще се справя трудно с пазара.
Част 4 – Какво получихме?
Ще се постарая да изложа ползите съвсем лаконично:
- Кампанията се ориентира и е наясно с мястото си напазара, възможните пазарни дялове и къде трябва да съсредоточи усилията си, за да успее да се пребори с конкурентите.
- Компанията е наясно с ценовите нива на конкурентите, услугите, които те предлагат и къде и как да коригира своята продуктова политика.
- Компанията е наясно с разходите си за маркетинг и може спокойно да ги планира.
- Компанията е сигурна, че усилията в сферата на маркетинга (реклама, PR) са съсредоточени, в постигането на една цел. Собствениците на компании винаги спят по-спокойно, когато знаят, че всяка стотинка от бюджетите им за маркетинг е полезна.
Част 5 – Заключение
Планът е направен и е в действие от 2 месеца. Маркетинговият план не е пътят, по който да вървите, а по-скоро жалоните, които ограждат правилният път (сред много други) и които ви дават спокойствието, че вървите без да закъснявате или избързвате. Всичко е навреме и наред.
Конкретно в този случай, започнахме да го изпълняваме, задействахме няколко важни проекта, сред които е обновяването на уеб сайта на детската градина, създаването на различни POS материали и други, които да внесат систематичност и целенасоченост на усилията им.
След една година ще отчетем резултатите, ще се поучим от грешките и ще се радваме на успехите си.