Ще ни направи ли по-свързани 5G?

Масовото навлизане на мобилната мрежа от ново поколение е все по-близо от всякога. Все повече оператори по света започват да изграждат 5G, а от миналата година и в България има 5G базова станция. Как обаче ще се отрази новата свръх бърза връзка на мобилността през следващото десетилетие и каква ще бъде ролята й за подобряване живота на хората, бизнеса и обществеността? Тези и още въпроси ще дискутират доказани експерти на конференцията „Knowledge City 2020 – градове на бъдещето“ на 19 февруари в Capital Fort.

Какво точно представлява 5G?
5G е петото поколение мрежа за безжичен пренос на данни. Това е най-новата мобилна връзка, която обещава моментална обмяна на информация – 1 гигабайт в секунда (или иначе казано – ще можете да свалите два епизода от „Новият папа“ за секунда). Освен това, 5G вероятно ще премахне дразнещите „мъртви зони“ в домовете, където онлайн връзката се губи.
Там, където 5G наистина може да разкрие пълния си потенциал, е в индустрията, наречена „Интернет на нещата“ (IoT). Все повече разчитаме на свързаните устройства – от хладилниците и климатиците до охранителните системи, а 5G ще направи работата с тях много по-безпроблемна.
Накратко: 5G е по-бърз и по-мощен интернет.
Как това ще промени живота ни?
Развитието на тази нова мрежа ще се отрази изключително благоприятно на автономните автомобили и действията, които те трябва да изпълняват без човешка намеса – например GPS навигацията или пък оценяването на риска при шофиране в определени условия. Поглеждайки в още по-далечното бъдеще, 5G мрежата ще направи възможно ръководенето на роботи за животоспасяващи операции от специалисти, намиращи се в на другия край на света, като осигури пълно покритие на мрежата без абсолютно никакво забавяне на интернет сигнала. И докато голяма част от тези преимущества да се дължат на стабилността и мощността на новата интернет връзка, друг положителен аспект на 5G е използването на много по-малко количество енергия, което улеснява използването на технологията и намалява цената, която ще заплатим за нея.
Каква е реалността?
Важно е да се отбележи, че когато бъде приложена, 5G мрежата вероятно няма да изглежда по-различно от съществуващата в момента интернет връзка. Също така, 4G покритието няма да спре своето функциониране веднага, тъй като то все още ще превъзхожда новото поколение интернет връзка, особено в по-отдалечените райони. 5G мрежата няма да навлезе в ежедневието на интернет потребителите мигновено, а постепенно ще промени скоростта, силата и разпространението на своя сигнал по такъв начин, че да се наложи като нещо естествено.