Социалните мрежи – DOs and DON’Ts
С навлизането на дигиталните технологии в ежедневието на хората социалните мрежи се превръщат в задължителен елемент от комуникацията с потребителите за всеки бизнес. Създаването и поддържането на ефективна платформа е като ръкопашен бой без точно определени правила, където основна роля играят опитът и умението на комуникатора да намира решения и в най-напрегнатите ситуации. Макар да няма „закони“ и „указания“, тук сме подбрали списък с насоки, които ще са ви от полза за по-добра комуникация с аудиторията в социалните мрежи.
1) DO: Публикувайте съдържание редовно. Никой няма да ви чуе, ако не говорите. Бъдете активни и предлагайте на феновете си ново и интересно съдържание.
DON’T:Не заливайте потребителите с прекалено много информация.
Има две основни причини да не публикувате прекалено често. Едната е, че феновете ви могат да се отегчат от вас и да ви сметнат за досадни. Другата причина е, че трябва да давате време на потребителите да реагират на написаното. Дори най-интересната публикация не може да достигне пълния си потенциал, ако прекалено бързо бъде изместена от друга.
2) DO: Пишете за себе си и за силните страни на своя бизнес или бранд.
Ако има място да се похвалите и да кажете с какво сте най-добри, това са профилите ви в социалните мрежи.
DON’T: В никакъв случай не говорете САМО за себе си. Не се рекламирайте директно във всеки свой пост. Използвайте социалните мрежи като платформа за диалог с потребителите, а не за монолог. Никой не обича хора, които говорят само за себе си. Трябва да заслужите правото да се промотирате, като предлагате качествено и релевантно за потребителите съдържание.
3) DO: Отговаряйте на коментарите под постовете си. Това е една от най-големите ви отговорности в онлайн пространството – директната връзка с потребителите. Няма магическа формула, която да ви казва как най-добре да отговаряте на феновете си. Но когато го правите по правилен начин, печелите сърцата на хората.
DON’T: Не се плашете от хейтърите и троловете. Отговаряйте им, без да губите добрия тон. Пишете спокойно и оптимистично. В свой семинар Гай Кавазаки сравнява справянето с хейт на страниците ви с боксов мач, като обяснява „аматьорското правило на социалните мрежи“. То гласи, че имате 3 „рунда“: Рунд 1, вие публикувате нещо. Рунд 2 – някой пише коментар за публикацията ви. Рунд 3 – това е моментът, в който трябва обстойно да отговорите на коментара. Независимо дали потребителят продължи, не стигайте рунд 4 и рунд 5. Имайте предвид, че „словесните двубои“ в мрежите са публични – говорите не само пред този един човек, който е казал нещо лошо за вас, а пред всичките си фенове. За да не оставяте негативно впечатление у тях, опитайте се да разрешите проблема с един изчерпателен отговор, след което (при нужда) предложете извеждането на комуникацията в лични съобщения.
4) DO: Обръщайте внимание на изказа си. Използвайте език, близък до този на потребителите си. Жаргонните думи са позволени, стига да са умерени и съобразени с тона на комуникация и таргет аудиторията. Винаги внимавайте за правилни правопис и пунктуация.
DON’T: Не използвайте жаргонни думи, които може да не са популярни сред последователите ви. Не прекалявайте и с чуждиците. Също така дори да търсите по-бунтарски имидж за бранда си, не се изкушавайте от прекалено крайни изказвания поради опасността някой да ги приеме за обидни или неуважителни.
5) DO: Комбинирайте и използвайте различни социални мрежи. Всяка социална платформа има свои предимства и недостатъци, достига до различна аудитория и комуникира по различен начин. Макар Facebook да остава най-популярната мрежа у нас, винаги е хубаво да я съчетаете с профили в Twitter, Pinterest, LinkedIn и други. Можете да интегрирате и YouTube канал, а защо да не поддържате и блог, ако това отговаря на нуждите на бранда? Вашите маркетингови и рекламни дейности ще са по-влиятелни, когато се интегрират в различните социални медии.
DON’T: Не занемарявайте своите профили. Ако нямате времето и ресурсите да поддържате множество страници, ограничете се до най-важните такива. Преценете кои са местата, където достигате най-голяма част от таргет потребителите си – това са най-ценните за бизнеса ви социални мрежи. Съсредоточете се върху тях и ги използвайте по възможно най-ефективен начин.
Навигирането в океана от социални мрежи понякога може да изглежда сложно и объркващо. Следвайте тези базови съвети и не само ще оцелявате, а сами ще видите множеството ползи от доброто онлайн присъствие на своя бизнес.