Стъпка по стъпка, хештаг по хештаг или как Twitter промени света
Когато в началото на 2006 година, Джак Дорси – един от основателите на Twitter, изпрати първия си туит „just setting up my twttr„, едва ли е очаквал в какво огромно нещо ще се превърне тази социална мрежа за света. Покрай новината за това, че акция от Twitter ще струва 26 долара , BBC публикува интересна ретроспекция за развитието на тази социална мрежа и значението и за света през последните 7-8 години.
Микроблогът Twitter със своите кратки 140 знакови туитове, наричани често „SMS-ът на Интернет” официално стартира на 21.05.2006 г. От тогава тази социална мрежа оказа огромно влияние върху бизнеса, политиката, горещите новини (Breaking News), популярните личности, спорта, изкуството и дори подпомогна революцията наречена „Арабската пролет”.
Нека проследим това развиетие и по-важните моменти – стъпка по стъпка, хештаг по хештаг.
– През юли 2006 г. Twitter става публичен за всички. Techcrunch описва явлението като „нещо като група (хора) изпращаши смси на платформата на уебсайт”. Интересно звучи, нали? Набирайки скорост през ноември същата година вече потребителите могат да изпращат съобщения помежду си, а през март 2007 Twitter печели наградата в категория „Блог” на South by Southwest’s Web Awards.
– През юли 2007 за първи път други компании инвестират в Twitter, като официално сумата не се обявава, но се носят слухове, че е била около 5,7 млн. долара (3,6 млн паунда).
– Март 2008 – Гордън Браун става първият глобален лидер с профил в Twitter. По-стечение на обстоятелствата в същия ден Lady Gaga изпраща своя първи туит.
– Юни 2008 – НАСА обявява, че е открила лед на Марс, чрез акаунт @MarsPhoenix и туит гласящ „Best day ever!!”
– Август 2008 – Появата на #Hashtags за Twitter. Дизайнерът Крис Месина изпраща първият туит с символа #. Определено огромно събитие. Има ли впрочем още хора, които се съмняват в силата на хештага в #Twitter? Няма как, точно тука, просто да не спомена и ключовия за България #ДАНСwithME, който по една случайност бе измислен малко след като и Facebook въведе хештаговете. Друг популярен хештаг за нашата страна бе #siromahovfacts, който възникна преди няколко години.
– През април 2009 вече има профили с над 1 млн. последователи – това са профилът на Аштън Къчър и CNN, а през май същата година Барак Обама става първия американски президент, който туитва от Белия Дом.
– През април 2010 се появават и първите промотирани туитове като от услугата се възползват първо Red Bull и Starbucks. За съжаление все още цените на рекалама в тази социална мрежа са твърде високи, за това и рекламирането в нея не е популярно в България на този етап.
– Туитър може да създаде и много проблеми, ако не внимаваме с този микроблог. През януари 2010 на летището в Донкастър, гражданин на име Пол Чамбърс публикува на шега туит, че ще взриви това летище и веднага е арестуван, а в последствие уволнен и съден. Не са и малко случаите на рекламодатели и бизнес профили, които удрят на камък с рекламирането в Twitter. Дори McDonalds с хештага #McDStories привлича повече недоволство, отколкото позитиви, а гафът на американските молове за промотирането на купони за отстъпка с хештаг #SandySale ще се помни също така дълго, както и разрушителния ураган „Санди” от есента на 2012. Част от неуместните шеги са и приживе погребаните знаменитости като Джон Бон Джоуви, Хю Хефнър, Морган Фрийман и много други, които са „възкръсвали” след туитове за тяхната гибел. Самият актьор Джеф Голдблъм след „смъртта си” в Twitter се появява в тв шоу и казва: „На никой Джеф Голдблъм няма да липсва толкова много, колкото на мен. Той беше не само приятел и ментор, но също така той беше и…аз”. Поразително чувство за хумор и самоирония, ако питате мен.
– Какво да кажем за спортистите? Футболисти като Рио Фердинанд, Ашли Коул, Джоуи Бартън, Уейн Рууни пускат туитове всекидневно, въпреки натоварения им режим с по два мача на седмица. Често дори си навличат проблеми заради тях или публикуват смущаващо съдържание, като например раната на главата на Уейн Рууни получена на тренировка на Манчестър Юнайтед. Да не забравяме и как бе представен новият екип на „Найки” за националния отбор на Англия. Тези туитове се ретуитват от хиляди хора, фенове на спорта и фенове на тези спортни личности.
– Често Twitter е и арена на политически борби и правителствени революции. Страни като Китай например, блокират умишлено използването на тази социална мрежа. Помните какъв принос имаше Twitter при революцията в Египет.
– През декември 2012 папа Бендикт XVI става първият глава на римокатолическата църква с Twitter акаунт.
– През септември 2013 първичното публично предлагане (IPO) на Twitter стана вече факт.
А сега накъде? Читатели на SocialEvo.Net, как виждате развитието на тази социална мрежа?
изображение: Bbc.co.uk, Twitter