Стефан Иванов от Infragistics за онлайн търговията (видео интервю)
- Разкажи за себе си. С какво се занимаваш?
Здравейте представител съм на дизайн гилдията в Infragistics и в частност се занимавам с изграждането на преживяванията на потребителите с даден продукт или услуга. Често се случва да наблюдавам как потребителското преживяване може да създаде или разруши доверие, което е ключово за търговията както онлайн така и офлайн.
- Как би приложил потребителското преживяване и това, което правиш ти в работата си към реалността, в която оперира един онлайн търговец?
Голяма част от деня ми преминава в това да вниквам в потребителските нужди и да изграждам концепции решаващи проблемите на клиентите ни и задоволяващи очакванията им. Разбира се осъзнаването на даден проблем или нужда е само част от всичко и голямото предизвикателство е в това да създам емпатия към тези неща в останалата част от екипа. От друга страна имам задачата да валидирам дали това, което считаме за решение наистина работи и как би се напаснало в екосистемата на целия ни бизнес и портал през, който общуваме с клиентите си. Това най-често става с множество прототипи и итерации на една концепция докато се превърне във приложима идея.
- Онлайн търговията в България набира скорост. Кои са предизвикателствата пред търговеца за да е успешен негвият бизнес?
Вярвам че най-голямото предизвикателство са и винаги ще бъдат човешките взаимоотношения. От една страна стоят тези с партньорствата, които един онлайн търговец ползва и гради. От друга страна са тези с клиентите, които бизнеса обслужва. Нещата обаче са толкова динамично навързани едно с други при един модерен, дигитален бизнес, че всеки един елемент може да създаде предизвикателство за търговеца.
- Има ли специфика онлайн търговията в България? Кои са особеностите?
Със сигурност има доста културни специфики, които си остават характерни за нас като нация и макар глобаните тенденции да навлизат все по бързо определят пазара у нас. Много хора са резервирани да реализират онлайн плащания и основен определящ фактор често е дизайна на един дигитален портал или онлайн магазин, който създава или руши доверие. Склонен съм даже да кажа, че при покупки онлайн цената не е основен фактор понеже хората предпочитат да се доверят на изпробван или достоверно изглеждащ търговец, а не непременно на този с най-конкурентна цена.
- Какви са световните тенденции? Какво ново?
Най-интересно за мен е че границите се размиват все повече с развитието на технологиите и хора, за които преди е било невъзможно да реализират сделки помежду си вече могат да градят отношения, които в дигиталния свят наистина стъпват най-вече на възприетото доверие на клиента към търговеца. Друга тенденция която наблюдавам е все по-внимателното следене на поведението на потребителите и техните пазарски навици с цел да може да се конвертират повече предложения в успешни транзакции.
- Предстои eCommCongress 2017? С какво е полезен и защо да участваме?
Динамиката на пазарите на стоки и услуги е не по-ниска от тази на стоковата борса. Начините за достигане до потребителите и реализацията на успешна реклама, които сме ползвали миналата седмица, може вече да не работят. Стойността която аз откривам в една конференция каквато е eCommCongress е това че се дава поглед в бъдещето и вярвам, че ще научим много полезни техники и подходи, които да работят за един търговец в утрешния ден.
7. Полезно ли е изграждането на партньорства онлайн и с какво?
Ще си позволя да адаптирам един популярен цитат. Ако искаш да растеш бързо върви сам, ако искаш да стигнеш далеч построй партньорства. За мен всеки един бизнес се определя от силата и връзките на партньорствата, които ползва, за да съществува успешно и в утрешния ден.