Twitter с 280 символа и в България. От днес!
През септември Twitter започна тест и разшири възможността за споделяне на мисли от 140 символа на 280. Целта на експеримента беше да се даде повече свобода на изразяване, като обаче се запази краткостта и яснотата на изказа, така специфични за Twitter.
От днес Twitter промени стандарта и направи 280-те символа достъпни за всички в мрежата*.
*На японски, корейски и китайски никога не е имало проблем с изразяването в 140 символа, тъй като в тези езици един символ нормално изразява двойно повече съдържание. На тези езици позволения брой символи ще остане 140. Повече по темата беше разказано от Twitter тук.
Какво се случи по време на теста и защо той бе обявен за успешен?
През първите дни, разбира се, много хора искаха да изпитат функционалността и туитваха с абсолютно всички разрешени 280 символа. Не само, че беше ново, но и точно 95% от потребителите на мрежата не можеха да го повторят, затова за тест потребителите беше важно да се изразят максимално дълго. Много скоро обаче поведението им се нормализира и туитването вече е просто по-лесно, когато се налага да се използват над 140 символа. Също така хората продължиха да туитват предимно по-кратки от 140 знака туитове, съответно краткостта на изказа на Twitter се запази.
Ето и малко факти около теста.
По-лесно (и по-бързо) споделяне
В миналото 9% от туитовете на английски се налагаше да са точно със 140 символа. Това се дължеше на предизвикателството да събереш мислите си в един туит, често изискващо много време за редакция. А понякога дори хората се отказваха въобще да споделят мислите си… С новия лимит границата от 280 знака се достига от едва 1% от туитовете. Логично е това спестява и доста време за редакция на потребителите на мрежата, което пък доведе до по-бързо туитване и коментиране в реално време от преди. Новото разпределение се вижда на графиката** по-долу:
Запазване на краткостта на Twitter
Много критици (и в екипа на Twitter) се притесняваха, че екраните ще се запълнят от едни безкрайни 280 символни туитове и че ще се загуби основното качество на социалната мрежа – краткостта. Но това не се случи. Само 5% от туитовете бяха по-дълги от 140 символа и само 2% са над 190 символа. В резултат екранът на Вашето приложение не се променя забележително. За сравнение, обикновено туит с картинка заема повече място от дълъг туит със 190 символа…
Разбира се, в първите дни може да се очакват отново доста глупави (и креативни) туитове, създадени само с целта да се използва максимално място. Както по време на теста, това ще отшуми доста бързо и можем да сме спокойни за краткостта на Twitter.
Ангажираност
В резултат на по-лесното туитване при по-високия лимит хората туитваха повече. Освен това обаче те получиха и по-висока ангажираност (лайкове, ретуитове, @споменавания), получиха повече последователи и прекараха повече време в Twitter. Участниците в експеримента споделиха, че с новия лимит те се изразяват по-добре, съдържанието в Twitter става по-добро и като цяло са много по-доволни от мрежата.
Рекламата в Twitter
Httpool България – официалният партньор на Twitter за реклама на територията на България и още над 30 държави – уточниха, че текстовата част на рекламни формати като „видео карта“, „туит карта“ и „скрит спонсориран туит“ още няколко месеца ще са ограничени до 140 символа. Когато промотирате публичен туит обаче, той от днес вече е до 280 символа. Много рекламодатели не съумяваха да съберат всички важни условия (например на една промоция) само в 140 знака, поради което първите отзиви в Httpool от новите възможности са силно позитивни.
Twitter предприе промените, за да реши реален проблем на своите потребители (не беше достатъчно бързо и лесно да се напише един туит!). В резултат на обратната връзка и резултатите от експеримента, Twitter днес ни зарадва с двойно повече свобода за изразяване. 280 символа за всички!