Виден Нацев: Не можеш да помогнеш на човек, който не желае да му бъде помогнато
Разкажи с какво се знимаваш?
Управител на Елаб Дизайн – дигитална агенция, фокусирана в изработката на уеб и мобилни приложения. Хобито ми е спортът и по-точно плажният тенис – спорт, който ме разтоварва и забавлява изключително много. Занимавам се и с фотография, всъшност имам много хобита, но все по-малко време за тях ;(.
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
Идеята на Socialevo ми допада много. Интересно четиво, не само за професионалисти в сферата на маркетинга и рекламата, но и за всеки, който иска да намери полезна информация за развитието на ИТ бранша. Поздравявам екипа на Socialevo за професионализма, с който се отнасят към проекта.
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
Да, намирам ги за изключително полезни. Важно е да има подобен тип сайтове, чиято цел е да следят новостите и да предлагат информацията на потребителите по един подреден и четим начин. Обратната връзка на читателите дава възможността за коментари и дискусии, което в голямата си част е доста полезно, като по този начин информацията се допълва и анализира от самите читатели.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Маркетингът в социалните мрежи е доказан за краткия си живот канал за комуникация на всеки един бранд. За разлика от голяма част от колегите, аз имам малко по-различно мнение. Да, социалните мрежи са важни в дигиталния микс, но те не могат да заместят другите участници в него. Еуфоричното и разпиляно ползване на социалните мрежи за маркетингови цели е по-скоро вредно. За мое съжаление сме свидетели на български примери в тази посока, диктувани най-вероятно от „модата“. За мен все още съдържанието е „Цар“, което не важи в пълна сила за социалните мрежи, но това не омаловажава тяхната роля в дигиталния микс.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
Все по-голяма и това е добре. Важното е те да не взимат надмощие над възможностите, които предоставят. Социалните мрежи са инструмент, средство за комуникация, но не бива да се превръщат в повече от това. Балансът, както във всичко, и тук е много важен. Затова според мен сериозна роля трябва да имат и семинарите на теми, свързани със социалните мрежи, които все повече набират скорост.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
В Елаб Дизайн имаме една максима „Не можеш да помогнеш на човек, който не желае да му бъде помогнато“- това важи в огромна степен за бизнеса в България. Бизнесът трябва да се доверява на професионализма на дигиталните агенции, а те от своя страна да раждат идеите за пътя и начина на комуникация чрез интернет, по който да достигнат до потенциалните клиенти. Примерът на чуждите компании, които са осъзнали силата на този вид маркетингова комуникация, е изключително важен в тази посока.
Къде виждаш българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
Виждам го в посока на все по-позитивен, креативен и най-важното озрял. Бих искал след две години все повече български компании да са обърнали поглед към външните пазари, защото те имат потенциал и качествата, за да го направят.
Участваш в жyрито на „Аз мога – тук и сега!“ Полезно ли е това състезание и защо?
Изключително полезно. Инициативата е насочена към младите и това е отговорът на въпроса. Целта на самия конкурс е не толкова прякото единоборство, колкото самият процес на развитие на един проект (бил той фотография, уеб дизайн и т.н.). Важно е младите да се насочат и концентрират върху това, което им доставя удоволствие, за да имат енергията и да развият уменията си в бъдещата си професионална реализация.
Визитка: Виден Нацев