Видео маркетинг: Как да съставите точен бюджет за корпоративно видео
В последните няколко статии се концентрирахме върху бюджета – „суха“ материя, но се оказа, че именно тя е определящата. Поне за българския пазар. Видяхме, че максимата Видеото може с 2 и 200 може да звучи добре, но този начин на мислене само може да навреди на качеството. Разгледахме 3 фактора, които влияят на цената на видеото. А каква цена ще получите, зависи от това как ще ги комбинирате. В две поредни статии разнищихме какви типове видеа (според качеството) се получават от комбинацията на въпросните 3 фактора: Как да получите цената, която желаете? (Част 1) и Как да получите цената, която желаете? (Част 2).
Сега, напълно естествено идва и следващият въпрос: Как да съставите точен бюджет, за да получите това качество, което искате и да платите коректната сума за него?
Ако сте решили да се доверите на външен професионален екип, който да измисли и заснеме видеото ви, ще е добре да имате ориентировъчна представа как искате да изглежда то и какъв бюджет сте готови да отделите. Ако имате 1 000 лева, а искате видеото ви да изглежда като игрален филм, това е немислимо.
Както в изготвянето на видео има няколко етапа, така и за планирането на бюджета именно тези етапи са ключови. Ще разгледаме всеки един от тях.
Подготвителен етап:
Планиране: сториборд, писане на сценарий, организация и подготовка (тук може да се включва времето за търсене на локации за снимки; за наемане на актьори и т.н.). Основна част тук е писането на сценария. Ако той е написан достатъчно подробно и ясно, ще спестите време и пари.
Останалите цени зависят от професионалистите, които работя по вашето видео, като обикновено те се измерват или във време (цена на час) или в краен продукт (цена на сценарий). Но, все пак – всеки сценарий ще струва различно, а това зависи от сложността и от времето, което е отнел.
Видео продукция – заснемане:
Екип: оператор – камера, оператор – звук
Техника: наемане на всякаква нужда техника за реализиране на сценария
Наем на студио и наем на локации: колкото повече локации ползвате, толкова по-скъпо излиза продукцията ви. Не само заради наема на мястото, а и заради транспортните разходи, хонорара на екипа, времето, в което техниката трябва да се настройва според условията.
Пътни разходи: изчислете ги внимателно и винаги слагайте между 10 и 20 % отгоре, защото по време на снимки, винаги има извънредни ситуации, за които е нужен транспорт.
Режийни разходи: храна и напитки за хората на терена. Важно е да ги оставяте гладни и жадни по време на работа. Добре обгриженият екип е по-продуктивен.
Таланти и консултанти: презентатори, актьори, диктори, режисьори – ако искате да подобрите видеото чрез тяхното присъствие, то ще се наложи да им платите хонорар.
Постпродукция (завършителен етап):
Монтажна техника: ако планирате добре, ще успеете да изчислите монтажното време прецизно, а от там – и за колко време ще ви е нужна монтажната техника. Добре е да се договорите за наем на ден, а не на час. Но и тук е добре да предвидите поне 20% повече от планираното време, защото, по време на монтаж, винаги има нещо извънредно.
Монтажист: обикновено те имат стандартни хонорари. Тук планирането ще е лесно, ако предварително знаете колко време ще отнеме.
Графичен дизайнер и аниматор: ефективен начин да пресъздадете информация, която искате да се запомни. Зависи какъв тип е видеото ви, участието на дизайнер и аниматор може да бъде само за определени акценти или пък цялостно.
Дикторски глас: хонорарът зависи от професионалиста, който ще изберете. Ако искате разпознаваем глас на актьор, ще трябва да платите в пъти повече, отколкото за глас на професионален диктор.
Субтитриране: може да е нужно да създадете субтитри заради по-добро оптимизиране в търсачките, или пък може да искате това видео да обслужва и международен пазар.
Тиражиране: Ако ще разпространявате видеото си и по други начини, освен онлайн, предвидете бюджет и за тираж.
И още…
Ако решите да изнесете цялото видео към външни професионалисти (което е препоръчително), тогава включете и процент върху цялостния бюджет, който ще е за фирмата, която поема проекта ви.
Колкото по-точен е бюджетът ви, толкова по- спокойни ще бъдете по време на реализирането на продукцията.
Заглавна снимка: shutterstock
Екипът на Media start подготвя още много теми, свързани с видео маркетинга. Ако има нещо, свързано с видео маркетинга, което искате да прочетете, или имате конкретен казус, питайте и споделяйте. Заедно ще търсим отговорите.
Още статии от поредицата:
ВИДЕО и БЮДЖЕТИРАНЕ:
Видео маркетинг: Да си говорим за… пари
Видео маркетинг: Как да получите цената, която желаете? (Част 2)
Видео маркетинг: Как да получите цената, която желаете? (Част 1)
3 фактора, които влияят на цената на видеото
Видеото може с 2 и 200 (А колко наистина струва?)
ИДЕИ ЗА СТРАХОТНО ВИДЕО:
Предварителен снимачен списък – постарайте се!
Няколко хитринки за запомнящо се видео
Как да изградите концепцията за страхотно видео
За маркетолози: Чек лист за страхотно видео (част 2)
За маркетолози: Чек лист за страхотно видео
ЗАЩО МАРКЕТИНГ ЧРЕЗ ВИДЕО:
Видеото – неоспорим маркетингов инструмент
Как да включите видео в маркетинговата си стратегия?
Как да почерпите идеи за своите видеа?
Последни тенденции за социалното видео