Видео разговорите – бъдеще в социалните медии?
Видео разговорите и социалните медии са два уникални сами по себе си феномена на 21 век. Всъщност видео обажданията съществуват от значително по-ранен етап – още от 80-те години на 20 век. Смесването на двете технологии в едно може да доведе до невероятни ползи за милиони потребители в комуникационните технологии.
Появата на видео обаждания като опция в социалните медии обаче се развива по-бавно от очакванията на повечето специалисти в областта. Програми като Skype, Tango mobile и техните подобни са също все още в ранен етап на развитие от гледна точка на качеството и възможностите за конферентни видео разговори. За известно време наистина бяха разпространени убежденията, че мобилните услуги за видео разговори на Skype ще изместят голяма част от мобилните и клетъчните системи за обаждания. Това обаче не се случи.
Основната причина социалните медии да не са предпочитани за конферентни разговори е, че те изискват малко повече усилия от това просто да изтеглиш програма като Skype или Tango. По-сложното боравене с приложенията за видео разговорите в социалните мрежи, както и факта, че повечето хора предпочитат просто да разменят по няколко съобщения, се оказват водещи.
Сигурно сте чували шегата, че повечето разговори в Skype не започват с обичайното “Здрасти, как си?“, а с „ЧУВАШ ЛИ МЕ“. Техническите затруднения обаче са присъщи не само за Skype. При видео обажданията в социалните медии проблемите като замъглена картина, засичащ звук и безброй разпадания на връзката спират потребителите да използват платформи като Facebook и Google+ за разговори с контактите си. Обикновено разликата в скоростта на интернет връзката е основната причина за трудното провеждане на нормален разговор. За изпращането на съобщение във Facebook и Twitter са небходими само няколко секунди. Освен това посланието може да достигне до хиляди хора. За да бъде ефективен един видео разговор, той изисква със сигурност повече време, усилия и възможността участниците да са на разположение по едно и също време.
Самият факт, че социалните медии правят опити за интегриране на опцията за видео разговори обаче е знак за развитие в правилната посока. Facebook вече има изграден app за видео обаждания в чат системата си, а Google+ също е изградил такава платформа като част от своите инструменти за комуникация (над 10 човека могат да участват чрез него във видео конференция).
Необходимо е още време обаче, за да могат видео разговорите в социалните медии да станат равностойна услуга на комуникацията чрез текстови съобщения в мрежите. Когато има напредък по трите значими фактора – скорост, качество и удобството, тогава със сигурност ще станем свидетели на „бум“ на видео обажданията в социалните медии.