За какво да внимаваме при работа с QR кодове (2-ра част)
Едно от определенията за QR кодовете е „мост между аналоговия и дигиталния свят“. И наистина QR кодът е лесен за разчитане матричен код, част от дизайна на вашата рекламна брошура, но може и с едно сканиране да отведе човека, който държи брошурата, на интерактивен сайт с интригуващо предложение.
Ето ги и следващите важни неща (в продължение на предходната тема), които е добре да имате предвид, когато започнете да работите с QR кодове.
5. QR кодовете вървят най-добре ръка за ръка с оптимизирани за мобилни устройства сайтове. Изваждате iPhone-а си, пускате BeeTagg, едно от четящите QR приложения, и разкодирате QR кода на една брошура. И, хоп, в Safari се зарежда flash сайт. Т.е. зарежда се… нищо. Или пък на малкия екран на BlackBerry-то ви бавно започва да се появява тежък корпоративен сайт с три колони, много текст, картинки и видео… Е, най-вероятно ще сте една от причините за високия bounce rate на сайта. Макар и не невъзможно, отварянето и четенето на големи и тежки сайтове на екрана на мобилните устройства е предизвикателство. Най-добре е да оптимизирате – лек и изчистен дизайн, ясен, кратък и информативен текст.
6. QR кодът трябва да носи полезност. Нека бъдем реалисти. Сканирането на QR код струва време и усилия. Затова е добре крайният резултат да си струва. Ако слагате QR код на брошурите, нека той води до кратка и ясна информация, която допълва тази от брошурата, представя я по интерактивен начин или я прави по-лесна за смилане. Пример – QR кодът води до лек сайт, в който мобилните посетители могат с един поглед да сравнят три от вашите продукти и да изберат най-практичния за себе си. А отдолу има бутон към формата за поръчка.
7. QR кодът може да брои посещенията. Като дигитален инструмент QR кодовете могат да броят изключително добре. Условието – да ги научите. За това ще говоря в една публикация, която ще можете да прочетете утре пак тук. За целта се използват или подходящи услуги, с които генерирате код и следите посещенията през него, или като ентусиасти си правите всичко сами.
8. Дългите URL адреси… Ако в QR кода смятате да вложите интернет адрес, особено ако ще се възползвате от практичността на предходната стъпка, използвайте услуга за скъсяване на интернет адресите. Bit.ly върши чудесна работа например.
9. Съдържанието е от ключово значение. Играли сте си да генерирате QR код, да го поставите на брошурата и да привлечете вниманието на хората към него, за да го сканират. Ако в QR кода сте вложили просто текст, „Здрасти, браво, ти сканира моя QR код“ например, рискувате да загубите. Факт, в QR кодовете може да се вложи най-различна информация, геолокация например, кратък текст, контактна информация, интернет адрес, call-to-action функция и други. Съобразете добре какво искате да постигнете с кода и не го слагайте просто за да го има като елемент на брошурата. Той трябва да носи полезност.
Споделете и вие нещо, което ви е направило впечатление при последната ви среща с QR кодовете.