10 често срещани SEO грешки – част 2
В предишната статия ви запознах с първа част от 10-те най-често срещани SEO грешки, с които се сблъсквам в работата си като оптимизатор. Представям ви втора част на тази статия, в която ще научите повече за дублираното съдържание и други полезни съвети.
6. Вътрешно пренасочване
Когато изтриеме страници от сайта си, обикновено ги пренасочваме към релевантни страници. Често обаче забравяме да премахнем всички връзки от сайта, които някога са водили към тези страници, и така се получава вътрешно пренасочване. При наличие на вътрешно пренасочване Google не може да прехвърли тежестта от страницата, която сме изтрили, към страницата, към която сме направили пренасочването. Решението тук е или да се премахнат всички връзки в сайта, които водят към URL адреса, които сме пренасочили, или да се заменят с крайния URL адрес, към които пренасочваме.
7. Дублажи от странициране
Странициране най-често се среща в големи сайтове като новинарски сайтове, форуми, онлайн магазини, блогове и други. Много честа грешка е то да не бъде описано правилно и така се получава дублирано съдържание на страници, които биха носили много трафик към сайта ни, ако се класираха добре в търсачките. За да отстраним дублиране от този тип, препоръчвам описване на страницирането с атрибутите rel=”next” и rel=”prev”, както и добавянето на следния ред <meta name=“robots“ content=“noindex,follow“ /> в кода на всяка страница от страницирането без първата.
Нека разгледаме още един пример за перманентно срещан проблем. Когато http://site.bg/category/apple/ е първата страница от страницирането и след това отидем на 2-ра страница, URL адресът, в който се намираме, е http://site.bg/category/apple/page/2. Когато обаче решим да се върнем на първа страница, ние не се връщаме на http://site.bg/category/apple/, а отиваме на http://site.bg/category/apple/page/1. Това е грешка. Коректният адрес, на който трябва да се върнем, е предният, а именно http://site.bg/category/apple/.
Повече информация за страницирането ще намерите на в блога на Google Webmaster Central
или в optimization.bg.
8. Дублажи от сортиране
Сортиране се среща най-често на категорийни страници в онлайн магазини. При сортиране на продукти обикновено се създава нов URL адрес = на URL адреса на страницата на категорията.
Пример
Страница на категория: http://site.bg/category/apple/
След сортиране: http://site.bg/category/apple/?orderby=price
Решение е следното
Добавя се този ред
<meta name=“robots“ content=“noindex,follow“ />
в кода на страниците образувани от сортирането, а също така се добавя и Disallow: *orderby=* във файл Robots.txt.
9. Едни и същи маркери Title и Мета описания
Доста често срещам на сайтове страници с едни и същи маркери Title и Meta описания на всяка страница, което е много голям пропуск и влияе негативно на сайта. Необходимо е за всяка вътрешна страница да се пишат уникални маркери Title с дължина 50–60 символа и уникални Meta описания с дължина 125–135 символа.
10. Откраднато съдържание
Много фирми, които тепърва създават своите сайтове, не знаят, че кражбата на съдържание вреди на сайта и това е една от основните причини той да не се показва в търсачките. Кражбата на съдържание също така оказва негативно влияние и на сайтовете, от които това съдържание се копира. Често в работата си на оптимизатори се сблъскваме с клиенти, чиито уеб сайтове са станали жертва на тази некоректна (но за съжаление все по-често срещана) практика. Това, което препоръчвам, ако вашето съдържание бъде копирано (откраднато), е да го пренапишете изцяло. Можете да проверявате уникалността на съдържанието с инструмента Advego Plaguatus.
Това са, разбира се, само част от SEO грешките по сайтовете ни. Ще се радвам да обсъдим с кое от нещата в тази статия сте съгласни и с кое не, както и да допълните нещо от своя опит, свързано с проблемните елементи (спрямо SEO) по уеб сайтовете.