Как да подобрим cover снимката на страницата си? Част 2
След като в първата част на тази статия разгледахме 5 основни елемента, на които е препоръчително да обърнем специално внимание при създаването на нова корица за фейсбук страница, днес ще се концентрираме върху 12 конкретни примера за подходящи cover снимки. Чрез този преглед не само ще можете да съберете нови идеи за елементи и дизайн, но ще ви е от полза да видите как се подбират водещи елементи, така че крайният резултат да не е претрупан.
Какво можем да постигнем чрез създаването на нова корица и съдържанието й?
1. Да поставим във фокус значима новина, така че да бъде видяна от всички посетители на страницата. Отличен пример за това е настоящата корица на Armin van Buuren. Номинацията му за Grammy е ярко и недвусмислено заявена. Около нея няма нищо повече, за да няма разсейване от посланието.
2. Да обявим предизвикателство. Предизвикателстовто може да е реално или просто шега. Страницата на Уча.се е използвала именно този подход, за да създаде настроение и да обвърже ученето с усмивките, вграждайки и няколко мини-послания.
3. Да обявим събитие. В тази посока особено често са cover снимките на заведения и клубове. Но дори тук е важно да се има предвид, че е водеща визията, а не текстът. Той трябва да е ясен и да се събира в не повече от 1/3 от корицата. Примерът е с YALTA CLUB и предстояюия SOLAR CHRISTMAS.
4. Да подчертаем уникалното си предимство. Ако имате нещо отличително пред конкурентите, добре е да използвате именно него като първоначално послание – визуално и текстово. Такъв е случаят с уиски бaр MASTERPIECE, който предлага над 500 вида уиски в България и се гордее именно с това предимство.
5. Да препратим посетителите към по-оптимизирана платформа(обикновено сайт на бранда). Това е добра идея, ако сте инвестирали в интересна разработка, която да е най-подходяща за запознаване на новите посетители с марката и предложенията ви. Armani са избрали именно този подход с ARMANI.COM/live
6. Да представим нов проект и да вградим в описанието на корицата подробности. Тази идея е често срещана при един от най-известници специалисти по дигитален маркетинг и социални медии – Мари Смит. Тя не пропуска да покаще най-актуалните си предложения.
7. Да сложим ясна препратка към кампания, подкрепена от слоган. За пример можете да видите леко скандалната визия на NOKIA US, която води към забавна кампания.
8. Да поставим тематичен призив за действие, който да е свързан с настоящия момент и да насочва мисленето към ваши продукти или услуги. Такъв пример са LG и тяхното послание да се обадим на хората, които обичаме. Разбира се, показвайки ни техни устройства, чрез които можем да го направим.
9. Да представим нов сайт чрез линк и текстови фокус върху скорошната му поява. Именно това е направил в момента Tiesto, обявявайки новия си лайфстайл сайт.
10. Да поставим във фокус продукт и да оставим лесна връзка за повече информация. Така и са направили Jaguar, демонстрирайки най-новите си модели в cover снимките. Винаги красиви и детайлни, придружени с официален хаштаг на модела.
11. Да създадем темплейт, който да обновяваме с всяка нова статия, продукт или съдържание, което създаваме. Такъв промер са адвокатите от Lawyers.com, които в кавъра си поставят представяне на всяка актуална статия от блога им на база темплейт, в които само сменят полето с описанието на новата статия. В допълнение често поставят надписи ‘Кликни тук” и „Ново” около статията, превръщайки корицата в банер. Разбира се, в описанието на cover снимката присъства малко повече инфо за стартията им и директен линк. Една чудесна идея за всички блогъри.
12. Да покажем съчетание на продукти или услуги. Чудесен вариант на този подход използват Samsung, който се стараят да популяризират интеграцията на Galaxy Note 3 и Galaxy Gear. Обединяващата кампания се нарича #smartmove и това е повече от видимо на корицата им.
Надявам се тези 12 примера да са ви били от ползва и ще се радвам, ако споделите ваши примери за добре подбрани cover снимки и нови подходи.