Алекандър Кръстев: онлайн комуникацията е чудесна възможност за по-добра обратна връзка
Алекандър Кръстев е PR консултант в PRoPR Агенция. Създател и в момента редактор “Новини” на сайта “Аз чета”.
Блогър е от 6 години, като в момента е оставил личния си блог на заден план и се е съсредоточил в писане за книги и LinkedIn. Има електронна книга, посветена на най-голямата бизнес социална мрежа, и я допълва в реално време с блога на www.linkedin.azcheta.com.
Разкажи с какво се знимаваш?
От точно 5 години работя в сферата на PR, въпреки че съм завършил журналистика. С течение на времето се специализирах в онлайн комуникацията, но не се ограничавам само с нея.
Развивам и няколко собствени проекта. Най-успешният от тях е сайтът за книги и четене “Аз чета”, който е най-голямата подобна медия в България, а в началото на месеца стартирахме и сайт за детски книги, който се намира на не съвсем изненадващия адрес detskiknigi.com.
Ако трябва да кажа с какво се занимавам – живея един чудесен живот, заобиколен от страхотни хора, с които се забавляваме страшно много, докато променяме света 🙂
Какво мислиш като цяло за Socialevo?
Много се радвам, че успявате да улавяте големите новини в технологичния сектор, още докато се развиват. Много медии така и не успяват да го правят, а в интернет това е изключително важно.
Полезни ли са подобен тип сайтове и ако да, защо?
На практика, ако допреди 20-тина години развоят на събитията е можел да бъде следен от дистанция и тогава да му се дават оценки – на чисто историческа база, днес промените трябва да се отразяват в реално време. Така че именно сайтове, които се стремят да улавят социалната еволюция, могат да осъществяват промяната в мисленето и да налагат новите идеи сред хората.
Според теб как се справя маркетингът в социалните мрежи в България спрямо другите държави?
Аз лично имам сериозен проблем със стотиците страници, които пускат едни и същи картинки на котенца, мъдри мисли и друг тип популистки постове. Някак мем-културата във Facebook се превърна в лесен извор на нови фенове на страниците, които в същото време правят високо ниво на ангажираност. Балонът обаче все някога ще се спука и съм сигурен, че за това много ще помогнат последните промени в дизайна на страниците.
Каква е ролята на социалните мрежи в България?
За съжаление, предимно за забавление. Поради спецификата, за която си говорихме току-що, сериозното съдържание остава на заден план за сметка на максимата “хляб и зрелища”. Това застрашително се прехвърля и към корпоративните страници на големи световни брандове и е много лош сигнал, защото говори за замърсена корпоративна идентичност и занижен контрол от страна на бранд мениджърите.
Как можем да научим бизнеса по-добре да комуникира чрез новите интернет технологии?
Много лесно – с обучение, което идва наред с предоставянето на възможно най-добрите услуги и решения. Ако един професионалист в сферата на маркетинга в социалните медии може да убеди клиента си в правотата на своите действия и това да доведе до добри резултати, то самият клиент ще интернализира добрите практики и ще ги прилага и в своята дейност. И съответно лошите практики ще водят до много по-голям шум в комуникацията и понижаване на средното ниво.
Разбира се, трябва при всеки възможен случай да се обяснява, че онлайн комуникацията е чудесна възможност за по-добра обратна връзка, за по-добра отчетност, за по-лесно осъществяване на котакти. Докато бизнесът постепенно осъзнае какви са предимствата и интегрира технологиите в начина си на работа.
Къде виждаш българския онлайн маркетинг „свят” след 2 години?
За съжаление, 2 години не са чак толкова много време. Да, по онази формула вероятно компютрите и телефоните ни ще са два пъти по-бързи, но пък и в България технологичните подробности идват с малко закъснение. Хубавото обаче е, че чисто информационно нямаме подобно изоставане от останалия свят – всички заедно гледаме онлайн маркетинговите конференции на Facebook, едновременно с целия свят научаваме за новите продукти и софтуерни нововъведения на Apple и Google. Остава само да вкарваме повече въображение в проектите, вместо да повтаряме правени някъде неща, които се адаптират за бъгларския пазар.
Kакви са ти плановете за годината и какво очаваш да се случи в социалните мрежи?
Започвам да пиша магистърската си теза за социалните мрежи в комуникационния мениджмънт на медийните организации, така че ще следя отблизо начина, по който медиите интегрират социалните медии като цяло в редакционната си структура.
Иначе нищо чудно до края на годината да се появи нова социална мрежа, която да вземе дял от големите, ако можем да кажем, че Pinterest вече е утвърдено име.