Най-важната предпоставка да имаш успешен бизнес е да решаваш важен проблем с него
На 16 юни се проведе четвъртото издание на Innovation Talks: Опит и иновации за стартиране на бизнес, събитие организирано от Магистърската програма по иновации, предприемачество и финанси. Дискусията се проведе със специалното участие на Любомир Леков, основател и дългогодишен мениджър на “Инвестор.БГ”. Той е патрон на конкурса „Стипендиантите на Леков”, който предоставя 1 стипендия в размер на 50% и 4 стипендии в размер на 25% от таксата за обучение, заедно с ежемесечен менторинг и подкрепа с насоки и контакти на Любомир Леков. Един от петимата в края на обучението си ще получи и съдействие за реализация на своята бизнес идея. Крайният срок за кандидатстване е 30 юни 2014 г.
Разберете от видео интервюто как Любомир Леков стартира своя бизнес, с какво се занимава след успешната му продажба и защо да се включите в конкурса.
Здравейте, аз съм Любомир Леков, един от създателите на интернет медиите в България. През 2000 г. стартирах „Инвестор”, който тогава беше изцяло насочен към капиталовия пазар. И с течение на времето се превърна в мултимилионна компания. В момента основното, което бих искал да правя е да помагам на млади предприемачи.
Доколкото знаем медийна група “Инвестор.БГ” е страхотна компания и Вие имате “success story” с нея. Предполагам, че имате много изводи в различни области, свързани с нея. Бихме искали да се фокусираме върхи тези области, както и върху участието Ви в събитието Innovation Talks – по ваша оценка, как предишният ви опит и стремежът да иновирате се отразиха на старта и развитието на Инвестор.БГ?
Когато започвах компанията през 2000 г. исках изцяло да сменя бизнес модела на командване и контролиране. Работех в банки и този модел ме беше отвратил. Затова изцяло подходих към модел, в който всички да бъдат партньори и да бъдат част от създаването на технологии. Това всъщност беше причината за много кратко време да създадем толкова много продукти и да привлечем толкова много хора. Това е нещо, което ме мотивира да помагам на хората, които искат да правят бизнес – да разберат, че начинът по който може да успеят е като създават истински партньорства, а не с желание за контролиране и непрекъснато недоволство от резултатите, което за съжаление не помага.
Страхотно и сте започнали нещо, което тогава е било малко известно в България, но е било опит, който сте пренесли отвън или?
В интерес на истината през цялото време съм работил с хора от чужбина. Много неща съм научил от тях, както и от техните грешки. Основното на практика беше, че решавах сериозен проблем. Много се нервирах от това, че капиталовият пазар няма достатъчно информация и се злоупотребяваше много. Това беше целият проблем, което впоследствие разбрах от книгите. Най-важната предпоставка да имаш успешен бизнес е да решаваш важен проблем с него.
Учредихте стипендиантска програма към Магистратурата по иновации, предприемачество и финанси на ВУЗФ и The Business Institute. Каква е мотивацията ви, защо смятате, че предприемачеството и иновациите могат да се учат и защо избрахте точно тази магистратура?
По принцип познавам хората, които работят в Бизнес институт. Участвах в една лекция и бях много впечатлен от нивото на хората. Имам доверие на хората, които са там и това е много, много важно за мен. Трябва да имам доверие в това, което се прави. В тази програма се учат реални неща и когато търсех най-добрите варианти да помагам на млади предприемачи, това беше много естествен избор на работим с Бизнес институт.
Бихте ли разказали малко повече за конкурса „Стипендиантите на Леков” – какъв ще бъде личният ви ангажимент към избраните?
Не харесвам думата менторство, но основната идея е да мога да прехвърля голяма част от опита и грешките, защото за мен човек може да се научи най-много от грешките. За мен ще бъде удоволствие веднъж месечно да говорим и коментираме развитието на четирима човека, които ще бъдат избрани. Защото понякога човек преди да започне бизнеса трябва да извърви много дълъг път да оформи идеята си. Така за мен основното ще бъде личният ангажимент към тези хора. Така се надявам те да научат от мен. А аз ще науча от тях как да помагам по-добре. За да има успех една такава мисия, процесът винаги е двустранен.
А съчетанието между стипендия за обучение и систематична менторска подкрепа, която Вие ще предоставите за период от година и половина е наистина привлекателна комбинация. Всъщност какъв е крайният срок за кандидатстване и как могат да се включат в конкурса желаещите?
В момента тече конкурсът. В края на юли ще бъде окончателното селектиране.
(Бележка на редактора: Срокът за кандидатстване е 30 юни, а в края на юли ще се избират финалистите).
Може би последен въпрос. Кой е Любомир Леков в личния живот? Какви са хобитата Ви? Какво Ви ентусиазира?
Аз съм страшен маниак на тема спорт и уиндсърф е моята страст. Малко е тъжно, че понякога прекалявам. Остана ми една контузия. За запълване на времето, на wakeboard се научих да правя разни скокове и от един такъв скок стана инцидент. Но и това го преодолявам. Сега се радвам, че имам свободно време за семейството. Жена ми също. Прекарваме го с двамата ни сина. Те са на 16 и 11 години. Така че страстта ми е семейството и спорта, освен предприемачеството.
Много Ви благодаря и успех с конкурса „Стипендиантите на Леков”, което е една страхотна идея. Поздравления!
Мерси. И аз пожелавам успех на Бизнес институт и да има повече предприемачи в България!
Снимки и видео: @RainmakerTom