Илко Семерджиев: за здравето и технологиите (Интервю)
Д-р Илко Семерджиев е роден на 25 август 1959 г. в Гоце Делчев. Той е учредител на БЛС през 1989 г. и три мандата член на УС, два от които е зам.-председател. Бил е директор на столична поликлиника и столична болница; създател е на НЗОК и нейн първи директор. Бил е заместник-министър на здравеопазването в три правителства и министър на здравеопазването в кабинета на Иван Костов. След политическия си мандат е учредител и в продължение на 10 години е ръководител на доброволен фонд за здравно осигуряване „ДОМ-Здраве“ АД. Учредител е и почетен председател на Международен институт по здравеопазване и здравно осигуряване. Към настоящия момент е председател на Коалиция „Десните“.
Въпрос: Здравето на всеки един от нас е ценно. Не само за нас но и за цялото общество. Да си здрав, днес е скъпо но дали опира само до пари? Възможно ли е българина да е здрав и доволен от медицинските услуги?
Илко Семерджиев: Никога здравето не е опирало само до пари. Да си здрав преди всичко означава да опазиш здравето си, а не да лекуваш болести – това е изискване да си наясно с това какво представлява здравето, как човек да се развива и съхранява, което е преди всичко знание добито чрез образование и усилия за самоусъвършенстване.
Българина е генетично здрав и ако има достъп до професионална информация за здравето, както и воля да живее дисциплинирано, рядко ще прибягва до медицински услуги. А доволството е преди всичко акт на двустранно взаимодействие – лекарят и пациентът в България не са на висота в това отношение и наследството от тоталитарните времена все още ни пречи.
Въпрос: Новите технологии, интерет, мобилните технологии, социалните медии. Живеем в свят на глоблна свързаност, на информираност. Могат ли технологиите да бъдат полезни за нашето здраве?
Илко Семерджиев: Доколкото са източник на информация и спестяват време технологиите са изключително полезни. Има и една особеност, ако информацията е непрофесионална или откровено невярна – те стават даже вредни.
Въпрос: Електронно здравеопазване. Това скенер за пръстови отпечатъци ли е или е нещо друго? Има ли такова чудо в България?
Илко Семерджиев: Всеки процес може да бъде дигитализиран, така че има електронно здравеопазване, но засега то не е дошло в България.
Колкото до пръстовите отпечатъци – това е лакмус за начина на мислене на някои хора облечени във власт. Лично за мен държавата трябва да бъде държана далеч от личното ни пространство. Държавата се издържа от данъците на гражданите и следва тя да бъде прозрачна, а не да изисква ние да се разсъбличаме пред нея. Политиката няма място при личните ни данни.
Въпрос: Какво ни липсва,какво не е наред в системата за да сме доволни от медицинските услуги които получаваме?
Илко Семерджиев: Липсва ни здрав разум и етично поведение. При тази комбинация никакво доволство в никаква област не са възможни.
Въпрос: Индивидуално здраве, обществено здраве, технологии. Могат ли да вървя ръка в ръка за нещо по-добро. Всъщност, профилактиката е важна но възможно ли е пациента да е доволен? Какво е нужно?
Илко Семерджиев: Задължително е да вървят ръка в ръка – ние живеем в 21 век и трябва да сме адекватни на времето и възможностите, които науката и технологиите предлагат.
Нужно е обаче нравствеността ни да се развива успоредно с техническите постижения, защото на планетата живеят над 7 млрд. човека, което означава, че не можем и да се надяваме на още 7 млрд. контрольори, вкл. и на контрольори на контрольорите.
Искам да кажа, че решението е в нас, в съзнателното възприемане и прилагане на почтеното, етично и точно отношение към другите и света, защото подобното привлича подобно.
[…] като публикувахме интервюто с Д-р. Илко Семерджиев, за здравето и технологиите, […]